Ağır Ceza Mahkemesi Ne Kadar Sürer?

Ağır Ceza Mahkemesi Ne Kadar Sürer?

Ağır Ceza Mahkemesi Uzun Sürer mi?

Ağır ceza mahkemeleri 10 yıldan fazla hapis cezası yaptırımını gerektiren suçlara bakmaktadır. Yargılama süreci uzun sürebilmekte olan bu davalar 1 veya 3 yıl gibi bir sürede sonuçlanabilmektedir. Davanın soruşturma ve kovuşturma aşamalarının gidişatı bu sürenin üzerinde oldukça etkilidir. Sanıkların sayısı, itirazlar, delillerin toplanması vakit alabilmekte ve Yargıtay’a dek uzanmakta olan davalar bulunması bu süreyi uzatabilmektedir. Bu sebepten ağır ceza mahkemesi ne kadar sürer kesin bir sayı belirtmek yanlış olacaktır. Neticede cezanın şahsiliği ilkesi izlenmektedir ve mevcut davada birçok ayrıntı göz önünde bulundurularak yargılama yapılmaktadır.

Ağır Ceza Mahkemesi en az kaç yıl ceza verir?

Kanunda yer alan ilk derece ceza yargılaması baz alındığında en ağır suçların yargılaması ağır ceza mahkemesi tarafından yapılmaktadır. Bu mahkemelerin gördüğü davalarda 10 yıldan fazla yaptırım ön görülen suçların yargılaması yapılır. 10 yıl ve 10 yıldan az hapis cezası ön görülen suçlar asliye ceza mahkemesinin görevi kapsamına girmektedir. Bu sebepten ağır ceza mahkemeleri tarafından yargılama yapılacak suç için 10 yıldan fazla hapis cezası yaptırımı öngörülmüş olmalıdır. Bu cezalara örnek olarak yağma, irtikap ve nitelikli dolandırıcılık suçları örnek verilebilir. Yine devletin varlığı ve bütünlüğüne karşı olarak işlenen suçlar da bu mahkemenin görev alanındaki suçlardandır.

Ağır cezayı gerektiren suçlar nelerdir?

Ağır ceza mahkemelerinin bakmakta olduğu davalardaki suçların diğer mahkemelerin görev alanına girenlerden daha ağır bir cezai yaptırımı bulunmaktadır. Ağır cezayı gerektiren suçların başında müebbet ve ağır müebbet hapis cezalarını gerektiren suçlar bulunmaktadır. Müebbet ve ağır müebbet hapis cezaları ise yağma, kasten adam öldürme, zimmet, nitelikli dolandırıcılık gibi suçlar için öngörülmektedir. Yine 10 yılın üzerindeki hapis cezasını gerektiren suçlar ağır ceza mahkemesi tarafından takip edilirler. Bunlarla birlikte devletin birliği ve bütünlüğünü tehdit eden örgüt kurma, silah sağlama, anayasayı ihlal etme, cumhurbaşkanına suikast düzenleme, devlet sırlarını ifşa etme ve uluslararası casusluk yapma gibi suçlar ağır cezayı gerektirir. Ayrıca uyuşturucu madde imal ve ticareti de bu kapsamda olup ağır cezayı gerektirmektedir.

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!