Ankara Bölgesinde Boşanma Avukatları

Ankara Bölgesinde Boşanma Avukatları

BOŞANMA DAVALARI

Ankara boşanma avukatı olarak ofisimizde boşanma davaları ile yakından ilgilenmekteyiz. Boşanma davaları oldukça titizlikle incelenmesi gereken davalardır. Bu sebeplerle de boşanma davalarına genel hatları ile değinmek istiyoruz.

Boşanma davaları nerede açılır?

Boşanma davaları nerede açılır sorusu Ankara boşanma avukatı olarak tarafımıza çok fazla sorulmaktadır. Boşanma davalarında görevli mahkeme aile mahkemeleridir. Aile mahkemelerinin olmadığı yerlerde görevli mahkeme asliye hukuk mahkemeleridir. Boşanma davaları eşlerden birinin yerleşim yeri mahkemesinde yahut son altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesinde dava açılır. Yani taraflar boşanmaya karar verdikten sonra da gittikleri ailelerinin bulunduğu yerde yerleşeceklerse orada dava açabilirler.

Boşanma davalarının çeşitleri nelerdir?

Boşanma davaları anlaşmalı boşanma davaları ve çekişmeli boşanma davaları olmak üzere ikiye ayrılır. Anlaşmalı boşanma davaları 1 yıldan beri evli olarak tarafların boşanma ve boşanmanın ferileri hususunda her konuda anlaşma yapmaları üzerine açtıkları boşanma davalarıdır. Bu boşanma davaları çok daha kısa sürede sonuçlanabilmektedir. Ancak anlaşmalı boşanma davalarına sunulan protokollerle taraflar ciddi hak kayıplarına uğrayabilmektedirler. Bu sebeple de tarafların protokollerini hazırlarken mutlaka Ankara boşanma avukatından destek almalarını tavsiye ederiz. 

Çekişmeli boşanma davaları anlaşmalı boşanma davalarına göre çok daha zor davalardır. Bu davaların çok fazla detayı bulunmaktadır. Ancak öncelikle şunu söylemek gerekir ki çekişmeli boşanma davaları bir diğerinin kabulüne bağlı değildir. Yani eşiniz boşanmayı istemese de çekişmeli boşanma davası açılabilir. Çekişmeli boşanma davalarını bir sebebe dayandırmak zorunludur. Bu sebepler, evlilik birliğinin temelinden sarsılması, zina, hayata kast ve pek kötü muamele, akıl hastalığı, onur kırıcı davranış ve haysiyetsiz hayat sürme, suç işleme gibi.

Bu sebeplerden birine dayandırdığınız boşanma davası sebebin varlığı araştırıldıktan ve gerekli işlemler yapılıp, tanıklar dinlendikten sonra karar çıkacaktır. Evlilik birliğinin temelinden sarsılması genel bir boşanma sebebi ancak yukarıda saydığımız diğerleri özel boşanma sebebidir. Bu sebeplerle de ayrıca uzmanlık gerektirmektedir. Ankara boşanma avukatlarından birisi olarak bu derece önemli davalarda kendinizi bir avukatla temsil ettirmenizi tavsiye ederiz. 

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!