Asliye Ceza Mahkemesinde Hangi Davalar Görülür?

Asliye Ceza Mahkemesinde Hangi Davalar Görülür?

Asliye hukuk mahkemesinde hangi davalar görülür?

Asliye ceza mahkemelerinde görülen davalar TCK’da düzenlenmiştir. Bunları hafifletici veya ağırlaştırıcı nedenler göz önünde bulundurulmaksızın 10 yılın altındaki davaları oluşturmaktadır. Asliye ceza mahkemesinde hangi davalar görülür işte en çok rastlanan ve görülmekte olanlardan bazıları;

 • Hırsızlık
 • Tehdit ve Şantaj
 • Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma
 • Özel hayatın gizliliğini ihlal
 • Cinsel taciz ve saldırı davaları
 • Uyuşturucu madde bulundurmak ve kullanma
 • Mala zarar verme
 • Basit dolandırıcılık
 • Özel belgede sahtecilik
 • Fuhuş, kumar, tefecilik
 • Görevi kötüye kullanma
 • Cumhurbaşkanına hakaret gibi çeşitli suçların davaları görülmektedir.

Asliye Ceza Mahkemesinin Görevleri Nelerdir?

Asliye ceza mahkemesi yargının adli kollarından birisidir. Tek hakimle görev yapmakta olan mahkemelerdir. Ağır ceza mahkemesine nazaran daha az ceza gerektiren suçların yargılanmasını üstlenmektedir. Asliye ceza mahkemesinde hangi davalar görülür diye baktığımızda görevlerini açıkça görebilmekteyiz. Sulh ceza hakimliği ve ağır ceza mahkemelerinin görevleri dışındaki davalara bakmakla görevli tutulmuştur. Yani hakaret, kasten veya taksirle yaralama, şantaj, basit dolandırıcılık, mala zarar verme gibi suçların yargılamasını yapmakla görevlidir. Bunlara ek iftira, yalan tanıklık yapma, suçu bildirmeme suçu, adil yargılamayı engelleme, askeri yasak bölgelere girme, başkalarına ait kimlik veya bilgilerinin kullanılması gibi suçların yargılaması da asliye ceza mahkemesinin görevlerindendir.

Asliye Ceza Mahkemeleri Nerelerde ve Nasıl Kurulur?

Türkiye’nin adli yargı kollarından birisi olan asliye ceza mahkemeleri ülkenin dört bir yanında çok sayıda bulunmaktadır. Kısaca ihtiyaç duyulduğu takdirde kurulduğunu söylemek doğru olacaktır. Sulh ceza mahkemelerinin ve ağır cezanın baktığı davalara bakmamaktadır. Bunlarının dışında kalan davaları görmekte olan bu mahkemeler çok sayıda davanın takibini yapmakla görevlidir. Ayrıca hangi ceza mahkemesine girdiği belirtilmemiş suçlar da bu mahkemelerde görülmektedir. Asliye ceza mahkemesinde hangi davalar görülür bakıldığı takdirde birçok suç tipini kapsadığı açıkça görülmektedir. Bu mahkemeler çok sayıda şube ile yargılamayı hızlı ve adil bir şekilde tamamlamayı amaçlamaktadır. Hangi ilde ise o ilin adı ile adlandırılmaktadırlar. Bir ilçede bulunmakta ise il ve ilçe adı ardı ardına sıralanarak adlandırılmaktadır. Bazı ilçelerde birden fazla adet bulunmaktadır. Bu sebeple kaçıncı şube olduğu da numaralandırılarak belirtilmektedir.

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!