Asliye Ceza Mahkemesinde Savcı Var Mı?

Asliye Ceza Mahkemesinde Savcı Var Mı?

Asliye ceza mahkemesinde savcı bulunur mu?

Asliye ceza mahkemeleri diğer mahkemelerin bakmadığı davalara bakmakla görevlidir. Genel itibari ile 10 yıl veya daha az hapis cezasının söz konusu olduğu davalara bakmaktadır. Asliye ceza mahkemesinde savcı var mı son değişiklikle birlikte merak edilmektedir. Duruşma savcısı olarak adlandırılan bu savcılar duruşmalara katılmakla görevlidirler. Fakat asliye ceza mahkemelerinde son 9 yıldır savcılar bulunmamaktaydı. Bu sebeple duruşma sırasında iddianamelerin incelenmesi ve dinlenilmesi hakimleri ilgilendirmekteydi. Bu durum ayrıca bazı görüşlere göre karar verme sürecini de uzatmaktaydı. Bununla birlikte bazı görüşlere göre hakimler bu sebeple savcının yetkilerini bir nevi kullanıyor olmaktaydı. Fakat son değişikliğe göre artık asliye ceza mahkemelerinde savcı bulunacağına karar verilmiştir.

Duruşma Savcısının Asliye Ceza Mahkemelerine Dönüşü

Yargı sürecini uzatmakta olan birçok sebep bulunmaktadır. Asliye ceza mahkemelerinde duruşma savcısının bulunmasının geri dönüşü uzamakta olan yargı sürecini kısaltmaya yönelik olarak düşünülmüştür. 1 Eylül 2020 itibari ile duruşma savcısı asliye ceza mahkemesi duruşmasında bulunacak ve yargılama makul sürede tamamlanacaktır. 2011 yılında verilen kararla duruşma savcısının asliye cezada mahkemelere katılması kaldırılmıştı. Savcı sayısında yetersizlik olması gerekçesi ile yargının yavaş işlemesi sebeplerden birisi olarak gösterilmişti. Fakat 9 yıl sonra 2020 yılında yapılan değişiklik ile savcılar duruşmaya katılarak görüş bildirebilecektir.

Asliye Ceza Mahkemesi Nedir?

Asliye ceza mahkemeleri oldukça yaygın olup ilçelerde bile birkaç adet bulunmaktadır. 10 yıldan az hapis cezası gerektiren suçlara bakmakla görevlidir. Vergi kaçakçılığı, tehdit, şantaj, hırsızlık, mala zarar verme, cinsel taciz ve saldırı suçları, hakaret, özel belgede sahtecilik gibi günlük hayatta sık karşılaşılan daha birçok suç tipinin yargılamasını gerçekleştirmektedir. İstinaf ve itiraz kanun yolları açıktır. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararına karşı istinafa başvurulamamaktadır. 500 günü geçmeyen adli para cezasını gerektiren suçlar için de istinaf için başvurulamamaktadır. Yine 3 bin TL ve alt miktarlarındaki adli para cezası için istinafa başvurulamamaktadır. Tutuklama kararı gibi davayı henüz sonuçlandırmayan kararlar için itiraz başvurusu yapabilmek mümkündür. Asliye ceza mahkemesi aleyhine istinaf ya da itirazda bulunulabilmek için kararın öğrenilmesinden itibaren 7 gün içerisinde başvurmak gereklidir.

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!