Boşanan Kadın Çocuklarına Kızlık Soyadını Verebilir Mi?

Boşanan Kadın Çocuklarına Kızlık Soyadını Verebilir Mi?

Türk hukuk sisteminde aile birliği içerisinde doğan çocuk anne ve babası evli olduklarından dolayı babanın soyadını alır, eğer evli değiller ise de kendi soyadını alacağı kararı vardır. Boşandıktan sonra gündelik hayatta ve hukuk sistemi içerisinde kendi soyadını kullanabilen anne ise kendi evladına soyadını veremiyor.  Bu durum da herkesin aklına mantıklı olarak eğer boşanma davası sonucunda çocuk annesinin soyadını alabilir mi alamaz mı sorusu gelir. Önemli olan büyük bir ayrım ise tam olarak burada başlıyor, eğer anne ile baba boşanmış olsalar ve de velayet annede olsa dahi annenin soyadını çocuk alamaz, aile soyadı olarak kullanılan babanın soyadını kullanmaya devam eder. Yeni bir karara göre de artık anayasa mahkemesinden çıkan bu karara göre velayet hakkına dayanarak, mahkemeden kendi soyadının çocuğuna verilmesini isteyebilir.

Çocuklar Reşit Olduğunda Kendi İsteği İle Soyadını Değiştirebilir Mi?

Soyad, ad kadar sıklıkla kullanılan ve de mahiyeti olan bir kavramdır. Evlilik birliği içinde doğmuş olan çocuk babanın soyadını alır, yani  esasen aile soyadını almış olur. Çocuk eğer ki anne baba evli değil ise ve aile birliği kurulmamış ise annenin soyadını taşır ancak söz konusu çocuk haklı sebeplerin olması dahilinde soyadını değiştirilebilir, ad kadar kolay değişimi olmayan soyad bazı zorlukları ve de kısıtlamaları olan bir konudur. Değişikliğin yapılmasına yönelik değişik kısıtlamalar ve de yasaklar bulunmaktadır.

Boşanan Kadın Çocuğuna Soyadı Verebilir mi? Yargıtay Kararları

2015 senesinde verilmiş olan emsal bir karara göre de boşanmış bir kadın kendi çocuğuna artık eşitlik ilkesi gereğince kendi soyadını verebilecek. Tarihi bir karar olarak değerlendirilen karardan sonra da pek çok davada bu karar etkili bir faktör olmuştur. Kadın mahkemeye verdiği bu durum ile mahkeme kadına ancak çocuk reşit hale geldiğinde annesinin soyadına geçebileceğini belirtti, ancak bu durum istinafa taşınınca da talep reddedildi. Kararın anayasa mahkemesine gitmesi üzerine, Anayasa’ya bilakis eşitlik ilkesine aykırı bulunan karar yerel mahkemeye gelince de çocuğun üstün yararı gözetilerek karar annenin soyadını alabilmesi yönünde olumlu sonuçlandı

 

 

 

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!