Boşanan Kadının Hakları Nelerdir?

Boşanan Kadının Hakları Nelerdir?

Boşanan Kadının Hakları Nelerdir?

Boşanan kadının hakları nelerdir? Sorusu boşanma davası söz konusu olduğunda özellikle kadın tarafın ekonomik olarak bir geliri olmaması durumunda kadınların en çok araştırdıkları konudur. Boşanma davası devam ederken kadınlar kendileri ya da varsa çocukları için tedbir nafakası talep edebilir. Boşanmanın kesinleşme tarihinden sonra tedbir nafakası, yoksulluk nafakası olarak kadınlar eşlerinden talep edebilir. Bununla birlikte kadın tarafı varsa çocukları için iştirak nafakası talep edebilir. İştirak nafakası erkek tarafının sağlık, bakım ve eğitim masraflarını talep edebilir. Boşanan kadınlar, diğer taraftan tazminat isteme hakkı da bulunur. Ancak maddi manevi tazminat talep edilebilmesi için kadın tarafın erkek tarafından daha az kusurlu ya da eşit kusurda olması gerekir. Tedbir, iştirak, yoksulluk nafakasının bağlanması ya da kadının talep edebilmesi için hiçbir gelirinin olmaması gerekmez.

Boşanma Avukatı - Aile ve Boşanma Davası

Boşanma davası sürecini taraflar kendi başlarına açma yoluna gidebilir. Bu durumda taraflar yeterli hukuki bilgiye sahip olmadıklarından kazanılmış haklarını farkında olmadan kaybedebilir. Bunun yanı sıra boşanma süreci ve aile konuları gergin ve sıkıntılı bir süreç olduğundan bu sürecin boşanma avukatı- aile ve boşanma davası sırasında yönetilmesi daha uygun olur.  Boşanma avukatı, anlaşmalı boşanma davası, çekişmeli boşanma davası, diğer aile konuları genel olarak gergin ve sıkıntılı bir durum olduğundan boşanma sürecinde bir boşanma avukatı sürecin yönetilmesine size destek olur.

Boşanma Davasında Avukatın Önemi

Boşanma davası tarafların kendi başlarına açabilecekleri davalardan biridir. Boşanma davalarında bir boşanma avukatından destek almak önemlidir. Boşanma davasında avukatın önemi aşikârdır. Hem boşanma gibi yıpratıcı sürecin sıkıntılarını en aza indirir. Boşanma prosedürlerinin takibinde boşanma avukatı size bu konuda yardımcı olur. Boşanma avukatı kişilerin boşanma kararını verip vermemeleri konusunda kişilerin yerine karar vermez. Ya da boşanma kararını vermeleri konusunda kişileri yönlendirmez. Boşanma kararını almak kişilerin sorumluluğudur. Kişilerin anlaşmalı boşanma ya da çekişmeli boşanma türlerinden hangisini açmaları gerektiği konusunda bilgilendirmeyi boşanma avukatları yapar. Anlaşmalı bir şekilde süren boşanma davalarında türüne karar verildiği durumlarda avukatlar anlaşmalı boşanma dilekçesi ile boşanma protokolünü hazırlayarak mahkeme heyetine sunar. İyi ve deneyimli bir boşanma avukatı, anlaşmalı boşanma davalarını tek celsede bir gün içinde sona ermesini sağlayabilir. Bir boşanma avukatı hem yasal haklarınızı korurken boşanma sonrasında ortaya çıkabilecek yasal sorunların önlenmesinde etkili olur. Çekişme boşanma davalarında sürenin beklenenden daha kısa olmasında etkili olurken, tarafların devam eden dava boyunca yasal haklarını herhangi bir maddi manevi zarar görmeden diğer taraftan alınmasını sağlar. Boşanma avukatından destek alınan boşanma davalarında usul konusunda hata payı olmayacağından boşanma davası reddi ihtimali çok azdır. Taraflardan birinin vaz geçmesi ya da tebligat adresinde bulunmaması nedeniyle boşanma davası reddedilir.

 

 

 

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!