Boşanma Avukatı Ücretleri Neye Göre Belirlenir?

Boşanma Avukatı Ücretleri Neye Göre Belirlenir?

Boşanma Avukatı Ücretleri Neye Göre Belirlenir?

Boşanma avukatı ücretleri neye göre belirlenir sorusu, boşanma davası açmayı düşünen kişilerin sıklıkla merak ettiği bir sorudur. Bu açıdan avukatın talep edeceği ücret, harcayacağı zaman ve emeğe göre değişim göstermektedir. Bu süreçte boşanma avukatının dava sürecini yürütürken dilekçe yazması, delil toplaması, kurum ve kuruluşlar ile görüşmesi, bilirkişi incelemesi ve başka birçok araştırma yapması, ücretin belirlenmesi konusunda büyük bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda il ve ilçelere göre de boşanma avukatı ücretleri değişim göstermektedir.

2021 Boşanma Davası Ücreti ve Masrafları Ne Kadar?

2021 yılına girilmesiyle resmi gazetede boşanma avukatlarının en az ne kadar ücret alabileceği hakkında asgari ücret tarifesi yayınlanmıştır. Buna göre boşanma avukatı ücreti minimum olarak 4080 TL şeklinde belirlenmiştir. Ancak bu tutar minimum tutardır ve pek çok avukat tarafından kabul görmemektedir. Özellikle alanında tecrübeli olan bir avukat daha fazla ücret talep edebilmektedir. Ayrıca resim, vergi, harç ve bazı masraflar da boşanma davasının fiyatının artmasına neden olmaktadır. Bu masrafların ilk açılış fiyatı ise 600 TL ile 700 TL arasında değişmektedir. Ancak dava sonunda gider avansı artarsa para iadesi alınabilmektedir. Aynı zamanda eksik olan masraflar için de paranın tamamlanması gerekmektedir. Boşanma davalarından alınan vergi ise katma değer vergisi olup %8’dir.

Boşanma Davasında Avukat Masraflarını Kim Öder?

Boşanma davalarında, davayı açan yani davacı eş kural olarak masrafları ödemek zorundadır. Aynı zamanda avukat ile davasının takip edilmesini isteyen davacılar, boşanma avukatı masraflarını karşılamaktadır. Ancak dava sonunda, davacı olan kişi boşanma nedenlerini ispat edip dava aleyhinde sonuçlanırsa, tüm masrafları davalı olan kişinin ödemesi gerekmektedir. Eğer eşler anlaşmalı boşanma davası yolunu seçerlerse, bu durumda aralarında anlaşarak masrafları bölüşebilmektedir. Ancak bu bir zorunluluk değildir. Kural gereği boşanma davasını açan kişi, masrafları ödemelidir. Aynı zamanda anlaşmalı boşanma davasını açabilmek için evlilik süresinin 1 yılı geçmiş olması gerekmektedir. Çekişmeli boşanma davaları ise, bir tarafın boşanmak istemediği davalar olması nedeniyle bu boşanma türünde davayı açan kişi masrafları ödemektedir.

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!