Boşanma Celbi Nedir?

Boşanma Celbi Nedir?

Boşanma Celbi Nedir?

Evliliği sonlandırmak isteyenlerin araştırmış olduğu boşanma celbi nedir, konusu mahkeme tarafından davalıya gerek görüldüğünde tanıklara gönderilen çağrı belgesi dir. Belge mahkemenin tarihini, konusunu, davalı ve davacıya bildiren bir evraktır. Bu evrakta tarafların boşanmak için ne zaman bir araya gelecekleri duruşmanın tarihi saati bildirilmektedir.

Boşanma celbi boşanma dilekçesini veren eşin dilekçede bildirmiş olduğu adrese gönderilmektedir. Celbin adrese ulaştırılmasındaki süre ise tamamı ile mahkemenin yoğunluğu ile doğru orantılıdır. Bu süreç boşanma davalarının az görüldüğü ve küçük ölçekli şehirlerde daha hızlı gerçekleşebilmektedir. Ancak İstanbul Ankara gibi boşanmaların çok görüldüğü şehirlerde boşanma celp belgesi kısa sürede taraflara ulaşmamaktadır.

Boşanma Davası Açıldıktan Ne Kadar Sonra Mahkeme Olur?

Boşanma dilekçesinin verilmesi ile anlaşmalı boşanma veya Çekişmeli boşanma için duruşma tarihi verilmektedir. Boşanma davalarında verilen duruşma tarihi taraflara boşanma celbi ile bildirilmektedir. Boşanma davalarında ilk duruşma ön inceleme duruşması olarak nitelendirilmektedir. Her iki boşanma türünde de farklı aşamalar yer almaktadır. Aşamaların öncelik sırası bulunmaktadır. Aşamalar sırasıyla ilerlemekte ve aşamaların gidişatına göre sonuçta şekillenmektedir. Anlaşmalı boşanmalarda başvuru dilekçesinin ardından 2 hafta içerisinde mahkeme tarafından cevap verilmektedir ancak istenilen cevap verilmemesi durumunda yine taraflar 2 hafta içerisinde yeniden müracaat edebilir. Çekişmeli boşanmalarda ise aşamaların takip edilmesi mahkeme yoğunluğuna göre de değişmekte olan bir süre zarfının işlemesine neden olmaktadır. Her iki boşanma türünde de net olarak davanın görüleceği tarih belli değildir.

Çekişmeli Boşanmada Davalı Duruşmaya Gelmezse Ne Olur?

Çekişmeli boşanmada boşanma celbi alan davalı avukat tutarak kendisi yerine mahkemeye avukatını gönderme hakkına sahiptir. Yani davalı kişinin avukatının duruşmada olması duruşmanın görülebilmesi için yeterlidir. Davalının avukatının olmaması durumunda çekişmeli boşanmada ilk duruşmaya katılmamak davacının iddialarının güçlenmesine sebep olur. Aynı zamanda duruşmaya katılmayan davalı tanıklara uyuşmazlığın çözümü hakkında soru sorma hakkını da kaybetmiş olmaktadır. Bu tür haklarının korunabilmesi davayı takip edebilmesi için davalarının mevcut dava için avukat desteği alarak dava yürütme hakkı bulunmaktadır. Hem zaman açısından hem de menfaatler açısından avukat ile davalının temsil edilmesi faydalıdır.

 

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!