Boşanma Davası Açma Ücreti 2020

Boşanma Davası Açma Ücreti 2020

BOŞANMA DAVASI AÇMA ÜCRETİ 2020

Boşanma davası açma ücreti sıklıkla sorulan ve merak edilen sorulardan bir tanesidir. 2019 yılının sonlarına gelmiş olmamız sebebi ile taraflarca merak edilen diğer bir soru da 2020 yılı boşanma davası açma ücretlerinin ne kadar olacağıdır. Boşanma davaları ücretinden çekinen taraflar bilmedikleri için davayı açmayı dahi erteleyebilmektedirler.

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki boşanma davasının ilk açılış masrafları davayı açan kişi tarafından ödenir. Peşin harç, başvuru harcı, gider avansı, bilirkişi ve tanık masrafları gibi tüm masraflar davanın açılışı evresinde ya da sonradan tamamlanmak üzere davacıdan alınacaktır. 2019 yılı boşanma dava masrafları belirli olmasına rağmen 2020 yılı boşanma dava masrafları henüz belirlenmemiştir.

Boşanma dava masrafları yukarıda bahsettiğimiz gibi davacıdan alınsa da dava dilekçesinde talep etmek şartı ile bu masrafların haklı çıkıldığından karşı taraftan alınması da talep edilebilir. Bu durumda davacı davasını açarken ve devam eden dava boyunca masrafları yapar. Boşanma davasında haklı görülürse hakim, davalının davacının yaptığı bir kısım masrafı kendisine ödemesine karar verebilir. Bu masraflar harçların bir kısmı olmak üzere davalıdan alınır. Ancak avukata ödenen boşanma davası vekalet ücreti bu masrafların içine dahil değildir. Türkiye’deki her kişi kendi davasını açıp takip etme yetkisine sahiptir. Bu sebeple avukat tutulması halinde vekalet ücreti masraflarının karşı taraftan istenmesi mümkün değildir. Avukatla aranızda akdedilen vekalet ilişkisi gereğince kendinizi avukat ile temsil ettirmek istiyorsanız ücretleri de sizin karşılamanız gerekmektedir.

Ayrıca mahkeme kararında haklı çıkmanız halinde avukata hükmedilen vekalet ücreti de karşı taraftan sizin alabileceğiniz bir para değildir. Avukatın hakkı olan vekalet ücreti, Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine göre avukata karşı tarafın ödemesi zorunlu olan bir masraftır. Bu masrafın sizin avukatınıza ödemeniz gereken miktardan düşülmesi mümkün değildir. Avukatlık Kanunu, avukatların ücretsiz iş almasını yasaklamıştır. Bu sebeple dava sonunda ücretin alınacağına dair yapılan anlaşmalar geçersizdir. Avukat ücretini almış sayılacak ve vergisini ödemekle mükellef olacaktır.

2020 yılı boşanma davası masrafları henüz belli olmadığından bu konuda kesin bir rakam vermek de mümkün değildir. Ancak 2019 yılı çekişmeli boşanma davalarının ortalama 500 TL civarında açılış masrafı olmaktadır. Avukata verilen vekalet ücreti bu ücretin dışındadır.

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!