Boşanma Davası Ücretleri

Boşanma Davası Ücretleri

BOŞANMA DAVASI ÜCRETLERİ

Boşanma davası ücretleri ne kadardır?

Boşanma davalarının ücretleri her davaya ve talep edilen, toplanması istenilen delillere, bildirilen tanıklara göre değişiklik göstermektedir. Davanın açılması esnasında mutlaka davayı açan kişi her yıl belirlenen peşin ve başvuru harçlarını mahkeme vesnezine yatırmak zorundadır. Bununla birlikte dava dosyasının durumuna göre mahkemelerce belirlenecek gider avansının da dosyaya depo edilmesi gerekmektedir. Gider avansı yapılacak tebligatlar ve gönderilecek müzekkereler için kullanılacak olup, tanık ücretleri, bilirkişi masrafları gibi durumlarda tekrar dosyaya masraf yatırılması zorunlu olabilir.

Boşanma avukatı ücreti ne kadardır?

Boşanma avukatı ücretinin ne kadar olduğu burada cevaplanması gereken önemli sorulardan bir tanesidir.

Boşanma davalarında avukatların ücretleri ise Avukatlık Asgari ücret tarifesinin altında kalmamak üzere avukatlarca serbestçe tayin edilmektedir. Bu anlamda baroların tavsiye niteliğinde her yıl belirlediği ücret çizelgeleri de baz alınabilir. Ankara Barosunun 2019 Avukat iş sahibi arasındaki en az ücret çizelgesi tarifesine göre boşanma davalarının ücretleri 8.030.000 TL ile 12.650,000 TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir. 2020 boşanma ücretleri ise henüz belirlenmemiştir. Bu anlamda yeni yıla girmeye çok az bir zaman kaldığından baroların Ankara boşanma avukatı ücretleri 2020 ye ilişkin bir tarifenin çıkması beklenmektedir.

Ücretsiz boşanma avukatı olur mu?

Mali durumu iyi olmayan ancak avukat ile dosyasını takip etmeyen kişiler için kanunlarımız adli yardım kurumunu öngörmüştür. Mali durumunun olmadığını belgeleyen kişiler bulundukları illerin Adli Yardım Kurullarına başvurarak ücretsiz avukat tutma imkanı olacaktır. Fakirlik Belgesi, çalışılmadığına dair belge, gayrimenkul ve menkul sahibi olmadığına dair belge vb. gibi kurulun istediği evrakları toplayan kişilere Barolar tarafından avukat atanabilecektir. Bu avukatları tarafların seçme şansı yoktur. Kurulda kayıtlı avukatların bulunduğu listeye göre otomatik olarak atama yapılmaktadır.

Adli yardım dışında bir avukatın ücretsiz iş alması Avukatlık Kanunu’na göre yasaktır. Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin altında kalmamak üzere avukat vekalet sunduğu dosyada vekalet ücreti almalıdır.

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!