Boşanma Davasını Hangi Taraf Açar?

Boşanma Davasını Hangi Taraf Açar?

Boşanma davasında kimin dava açtığının pek bir önemi yoktur, dolayısıyla da sadece şu bakımdan önemi vardır ki davayı açan taraf harç ve masraflarını ödemekten sorumludur. Özellikle de davayı açan taraf karşı tarafın varsa kusurunu ispatlamak zorundadır. Ancak yine de bu kusuru tespit edip, yönetecek olan hakimdir. Mahkeme hakimi tüm tarafları dinleyerek önüne gelen davadaki sorunu çözmekle mükelleftir. Tarafların mahkemeye gelmesi ve de bizzat kendisini mahkemede temsil etmesi anlaşmalı boşanma haricinde gerekli değildir, mahkemeye çiftler katılmadan avukat aracılığı ile de boşanma gerçekleştirilebilecek. Bahsetmek gereken önemli bir diğer hususta bir boşanma davası mahkeme tarafından reddedilirse mahkeme kararının kesinleştiği tarihten itibaren 3 yıl geçmesi halinde taraflardan biri bu sefer genel boşanma sebepleri ile dava açabilir.

Eşlerden Biri Boşanmayı Reddederse Ne Olur?

Boşanma sürecinde 2 tür boşanma davası söz konusu olur, bunlar ihtilaflı denilen yani halk dilinde çekişmeli boşanma ve de anlaşmalı boşanmadır. Bu davalarda söz konusu olan anlaşmalı boşanmada her iki tarafında boşanma niyeti ve de isteği vardır ve genel anlamda boşanmaya dair olan tüm konularda bir anlaşmaya zaten varılmıştır. Oysa anlaşmalı boşanmanın çok dışındaki boşanmak istemeyen taraf ise esas anlamda ya sevdiği için ya da süreci uzatmak için boşanmayı reddeder. Ya da büyük bir ihtimalle süreç içerisinde anlaşmaya varılamayan hususlar söz konusudur.

Çekişmeli Boşanma Kaç Yıl Sürer?

Çekişmeli süreci olan ihtilaflı bir boşanma davası özellikle de her iki tarafın maddi gücüne ve de manevi olarak ciddi bir sürecin olup olmamasına bağlı olarak süreç anlamında değişkenlik gösterir. Bu anlaşmanın seyrini değiştirecek olan iki tarafında tüm hususta anlaşmasıdır. Eğer iyi bir şekilde yönetilirse ve kanun her defasında takip edilerek ilerlenir ise bu süreç 5-6 celsede bitebilir. Bu durumda genelde 1 seneyi geçen hatta 2 seneye varan bir noktaya kadar gelebilir. Eğer ki taraflar hala anlaşmıyorsa ve de süreç içerisinde değişen durumlar söz konusu olursa da dava süresi 4- 5 yıla kadar sürebilir.

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!