Boşanma Esnasında Mal Kaçırma

Boşanma Esnasında Mal Kaçırma

Boşanma Esnasında Mal Kaçırma Suçu

Boşanma davaları her ne kadar istenmese de aile bireylerinin arasında yaşanan problemlerin çözülememesi nedeniyle yapılan son tercihtir. Bu durumlarda en çok karşılaşılan problem boşanma esnasında mal kaçırma olayıdır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında kendisinden mal kaçırılan eş her yönüyle mağdur olmaktadır. Özellikle eşlerin birbirlerine ceza verme maksadıyla yapmış oldukları bu durum Kanunen ele alınmaktadır.

Evlilik süresince edinilen mallar her iki birey ortak kullanım hakkına sahiptir. Hukukta bu duruma edinilmiş mallara katılma rejimi denilmektedir. Edinilmiş mallar boşanma durumunda eğer anlaşmalı bir boşanma oluyorsa kendi anlaşmaları durumuna göre pay edilebilir çekişmeli durumlarda da tazminat ve benzeri haricinde malların paylaşımı ortak yapılır.

Boşanmadan Önce Mal Kaçırmak Suç Mudur?

Boşanma esnasında mal kaçırma işlemi aynı zamanda boşanmadan önce de uygulanabilmektedir. Boşanma davası neticesi itibarıyla bireylerin paylaşılacak malları azaltması ve bazı malları korumaya alması düşüncesiyle üçüncü kişilere mal aktarımı yapma durumları söz konusudur. Hiçbir dayanağı olmayan bu işlem değerinin altında satış işlemi gösterilerek 3. kişilere aktarılan malları kapsamaktadır. Bu durum evlilik içerisinde edinilmiş malların diğer eş tarafından paylaşılmasını engellemek için yapılmaktadır. Boşanmadan önce mal kaçırmak yasal olmadığı için boşanma sonrasında mal ayrımı davası açılarak yapılan hukuksuz işlemler iptal edilebilir. Böylelikle mal ayrımında hukuksuz olarak yapılan satım işlemleri kaçırılan mallar paylaşılacak olan mallar içerisine dahil edilir. Boşanma davası başvurusu baz alınarak 1 yıl öncesine kadar yapılmış olan karşılıksız kazandırmalar iptal edilebilir. Eşlerin kötü niyetli olarak mal kaçırma işlemleri de süresiz olarak iptal edilebilir.

Boşanmadan Önce Mal Kaçırılması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Öncelikle boşanma esnasında mal kaçırma olayının engellenebilmesi için aile malları üzerine aile şerhi konulabilir. Ancak boşanmanın düşünülmediği ve boşanma öncesinde mal kaçırılması durumunun görüldüğü hallerde boşanma sonrasında mal ayrımı davası açılmalıdır. Mal ayrımı davasında beraber edilen tüm mallar konu alınacağı gibi boşanma davasından önceki 1 yıl içerisinde her iki tarafında rızası olmadan yapılan mal kazandırmaları iptal edilerek paylaşıma dahil edilir. Ancak bir yılı geçmiş olan mal kazandırmalar da eşten mal kaçırma durumunun ispatlanması kötü niyetli bir mal kazandırma olduğunun mahkeme heyetine delilleri ile beraber sunulması gerekmektedir. Böylelikle mal kazandırma durumları iptal edilerek mal paylaşımına satılan mallar da dahil edilir.

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!