Boşanma Gerçekleşmeden Velayet Davası Açılabilir Mi?

Boşanma Gerçekleşmeden Velayet Davası Açılabilir Mi?

Boşanma Gerçekleşmeden Velayet Davası Açılabilir Mi?

Eşler arasında yaşanan olumsuzluklar ve onarılması mümkün olmayan kırgınlıklar sonucunda boşanmalar gerçekleşebilmektedir. Bireylerin evlilik hakkına sahip olmaları gibi boşanmaya da hakları bulunmaktadır. Hem dini olarak hem medeni olarak boşanmanın hak olduğu ancak belirli şartları uygulanması gerektiği bilinmektedir. Boşanma söz konusu olduğunda çocuklu çiftlerde boşanma gerçekleşmeden velayet davası açılabilir mi merak edilmektedir. Velayet durumu her iki çift içinde önemlidir. Evlilik boyunca velayet hakkının eşler tarafından birlikte kullanılması ve çocuğun anne ve babada eşit durması hatta beraber olması gerekmektedir. Ancak boşanma davalarında aynı zamanda velayet durumunda görüşülmesi nedeniyle boşanma davası açan kişilerin Ayriyeten velayet davası açmasına gerek yoktur.

Velayet Davaları

Boşanmaya karar veren çiftler anlaşmalı boşanma, çekişmeli boşanma durumlarında mahkeme esnasında verilen velayet kararları ihtiyaç halinde değiştirilebilmektedir. Bu durum çiftlerin hayatlarındaki bazı etmenlerin değişikliği, velayet kararlarına uyulmaması ve benzeri gibi durumlar olmaktadır. Velayet değişikliği ya da velayet hükümlerine uyulmaması durumunda velayet davasının açılması gerekmektedir.

Velayet davası aile mahkemelerinde görüşülmektedir. Bu nedenle velayet davası açmak isteyen aile bireylerinin aile mahkemesine velayet dava dilekçesi ile başvurması gerekmektedir. Velayet davalarında mahkeme tarafından öncelikle çocuğun çıkarları göz önünde bulundurulmaktadır. Çocuğun velayet kararı sonucunda bulunacağı ailede sevgi, saygı, maddi imkan, kardeşleri varsa kardeşlerinden ayrılmaması ve benzeri birçok yön ele alınmaktadır. Bu nedenle velayet davalarında bireylerin hakimi ikna edebilmek için ispatları ile beraber çocuğun menfaatlerini net bir şekilde ortaya koymaları gerekmektedir.

Velayet Davası İçin Avukat İletişim

Velayet davalarında gerekli olan tüm bilgilerin toplanması, hakimin ikna edilmesi için gerekli şartların oluşturulması tamamıyla bireylerin çabasına bağlıdır. Ancak bu süreçte uzman bir avukatın rolü inkar edilemeyecek kadar fazladır. Velayet davalarının seyrini etkileyecek bilgi ve tecrübeye sahip olan avukata sayesinde çocuğun menfaatlerinin üst düzeye çıkarılması ve bireyler tarafından gerekli koşulların sağlanabilmesi mümkündür. Ankara bölgesinde avukatlık hizmetleri veren Babaoğlan hukuk bürosu velayet davası açmak isteyen ve velayet davalarında olumlu sonuca ulaşmak isteyenlerin yanındadır. Babaoğlan Hukuk Bürosu yetkililerine babaoğlan.com adresinden ya da cep telefonlarından erişebilirsiniz.

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!