Boşanmak İçin Nereye Başvurmak Gerekir?

Boşanmak İçin Nereye Başvurmak Gerekir?

Boşanmak İçin Nereye Başvurmak Gerekir?

Boşanmak için nereye başvurmak gerekir sorusu, boşanma davası açmayı düşünen kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Bu açıdan boşanma davası açabilmek için boşanma avukatı ile beraber çalışılarak Aile Mahkemesi’ne başvurmak gerekmektedir. Ancak ikamet edilen yerde Aile Mahkemesi’nin olmaması durumunda Asliye Hukuk Mahkemesi’ne de başvuru yapılabilmektedir. Özellikle Aile Mahkemesi’nde çekişmeli boşanma davaları, velayet davaları, anlaşmalı boşanma davaları, babalık davaları ve nafaka davaları gibi pek çok dava türü ile ilgilenilmektedir. Türk Medeni Kanunu aile yapısına büyük bir önem verdiği için de bu açıdan özel mahkemeler oluşturulmuştur.

Anlaşmalı Boşanmak İçin Neler Gerekli?

Anlaşmalı boşanma davaları en yaygın olan dava türlerinden biridir. Bu davalarda, taraflar önceden aldıkları boşanma kararını hukuk ile resmileştirmektedir. Boşanma avukatı aracılığıyla yürütülen bu davalarda ise, davanın açılabilmesi için bazı şartlar gerekmektedir. Bu açıdan ilk gerekilen şart evliliğin en az 1 yıl boyunca sürmüş olmasıdır. Ayrıca, çiftin beraber mahkemeye başvurması ve her iki tarafından da boşanma davasını kabullenmesi gerekmektedir. Anlaşmalı boşanmak için gereken bir diğer şart ise, iki tarafın da mahkeme karşısında boşanmak istediklerini dile getirmesidir. Aynı zamanda boşanmayı düşünen çiftin, boşanma davasının mali sonuçları ve varsa çocuklarının velayeti ile ilgili mahkemeye sundukları kararların hakim tarafından kabul edilmesi gerekmektedir.

Anlaşmalı Boşanmada Nafaka Ödenir Mi?

Anlaşmalı boşanmada yoksulluk nafakanın talep edilmesi durumunda, eşlerin bir araya gelerek nafaka miktarını belirlemesi gerekmektedir. Eğer anlaşmalı boşanmada, yoksulluk nafakası talep edilmezse, tarafın bu talepten feragat ettiği varsayılmaktadır. Bu yüzden boşanma sonrasında yeniden dava açılarak nafaka talebinde bulunulamamaktadır. Bundan dolayı herhangi bir sorun yaşamamak adına boşanma avukatı ile çalışmak oldukça faydalı olmaktadır. Bir diğer nafaka türü ise iştirak nafakasıdır. Bu nafaka çocuk için ödenen nafakalardır. Eğer anlaşmalı boşanma davasında bu nafaka talep edilmezse, dava sonrasında dava açılarak talep edilebilmektedir. Aynı zamanda anlaşmalı boşanma davasında belirlenen nafaka miktarının sonradan yeterli gelmemesi durumunda nafaka miktarının arttırılması için de dava açılabilmektedir. Çünkü her zaman çocuğun menfaati üstün bir konuma sahiptir.

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!