Cinsel İstismar Suçlarına Hangi Avukat Bakar?

Cinsel İstismar Suçlarına Hangi Avukat Bakar?

Cinsel İstismar Suçlarına Hangi Avukat Bakar

Bir bireyin istemediği halde karşı tarafın cinsel arzularına veya isteklerine maruz kalma durumuna cinsel istismar denilmektedir. Bu kapsamda işten ha istismar suçlarına cinsel suçlar başlığı altında bakılmaktadır. Bu suçları oluşturan genel durumuna kişiye ilişkiye zorlamak, taciz etmek, tecavüz etmek ya da tecavüz etmeye kalkışmak gibi durumlar bulunmaktadır. Cinsel istismar avukatları tarafından istismar durumunda istismar şekline göre çeşitli cezalar talep edilmektedir.

Cinsel suçlar dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıklıkla yaşanabilmektedir. Cinsel suçlara maruz kaldığınızda hakkımızın aranması için cinsel saldırıda bulunan şahsın gerekli cezayı almasını sağlamak için şikâyetçi olarak dava açılması gerekmektedir. Birçok başlık altında incelenmekte olan cinsel suçlar yapılış şekline ve yapıldığı kişiye göre farklılık gösterebilir. Bu kapsamda cinsel suçlar cinsel taciz, cinsel saldırı, çocuk cinsel istismarları, reşit olmayan ile cinsel ilişki gibi farklı başlıklarda incelenmektedir. Bu kapsamda işlenen suçların da farklı cezai yaptırımları bulunmaktadır.

Bu kapsamdaki suçların incelenmesi ve gerekli olan cezaların kararlaştırılması için iyidir savunmanın yapılması gerekmektedir. Cinsel saldırıya maruz kalan bireyin hakkını savunabilmesi ve cinsel saldırıda bulunan kişinin hak ettiği cezayı alabilmesi için uzman bir avukat tarafından savunmasının yapılması yerinde olacaktır. Suçun mağduru olan erkek ya da kadın çocuk ya da yetişkin fark etmeksizin cinsel özgürlüğü korunması amaçlanmaktadır. Kişisel hak ve özgürlüklere yapılan bu saldırının yasalarımızda ki cezai yaptırımı karşılığında caydırıcı olması sağlanmaktadır.

Cinsel İstismar Suçları İstatiksel Oranları

Özellikle son dönemlerde artış göstermekte olan cinsel istismar suçları farklı statülerde ve farklı yaşlara sahip insanlar tarafından icra edilmekte ve birçok kişi bu durumdan mağdur olmaktadır. Yalnızca cinsel istismar suçlarının değil ülkemizde yaşanan tüm suçların ayrıntılı olarak yayınlayan Adalet Bakanlığı bu yılda içerisinde cinsel istismar suçlarında olduğu istatistikler yayınlamıştır. Cinsel istismar avukatları tarafından da incelenip birçok platformda paylaşılan istatistiklere göre yapılan kanun reformlarının etkisini görebilmek mümkündür. Geçtiğimiz dönemlerde bakanlık sayfasında suçların sayısını ve suçların nasıl sonuçlandığını bilgisini verirken günümüzde bakanlık istatiksel bilgi olarak yalnızca grafikler paylaşmaktadır. Bu kapsamda bakıldığında yıldan yıla artan cinsel istismardan dava sayıları göze çarpmaktadır.

Hak ve özgürlüklerin açması sosyal alanların çoğalması ne her türlü bireyin istediği ortama rahatlıkla girebilmesi gibi özgürlükler kötü niyetli kişiler tarafından başkalarının özgürlüğü çiğnenerek kullanılmaktadır. Bazı ortamlarda yakın çevreler tarafından ya da hiç tanınmadığı halde Bazı insanlar tarafından cinsel saldırılara maruz kalınmaktadır. Ülkemizde ceza ve infaz alanında yapılan ve fonlar ile sürekli suçlarla mücadele edilmekte ve yeni suçlar işleyeceklere karşın caydırıcı olması sağlanmaktadır. Açıklanan verilere göre son 9 yılda 150 binden fazla cinsel suçlar ile alakalı dava görülmüştür. Bu oran gün geçtikçe artmaktadır.

 

Cinsel İstismar Suçu Cezası Nedir

Cinsel istismar suçları farklı başlıklar altında incelendiği için davada da farklı başlıklar altından suçu detaylı olarak incelenmesi ve cezai yaptırıma çarptırılması gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda basit cinsel istismar veya tehdit veya silah kullanarak nitelikli cinsel istismar suçları işlenmektedir. Bu suçlar arasında reşit olmayanlara yani çocuklara cinsel istismar suçları da bulunmaktadır. 15 yaşını doldurmamış bireyler ile ilişkiye girmek ya da cinsel münasebet kurmak farklı değerlendirilerek cezai yaptırımlar değerlendirmeler neticesinde uygulanmaktadır. Cinsel istismar avukatları tarafından suçun niteliği araştırılarak detaylı olarak mahkemeye cinsel istismarı kime ve ne şekilde uygulandı açıklanmalıdır.

Cinsel istismarda bulunan kişiye suçun nitelikleri ve suçu işlerken lüks ya da çocuğa karşı silah bıçak sopa ve benzeri aletlerin kullanım kullanmadığına göre çeşitli cezalar verilmektedir. Çocuklara yönelik cinsel istismarlar da 8 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası uygulanmaktadır. Basit cinsel istismar veya basit sarkıntılık olarak adlandırılan bütün işlenmesinde ise 3 yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası verilmektedir. Ancak çocuklarda 12 yaşından küçük bireylere uygulanan istismar suçlarında basit cinsel istismarlardan 10 yıldan az sarkıntılık düzeyinde istismarlarda da 5 yıldan az ceza verilemez. Cinsel istismarının niteliği ne olursa olsun zorlama silah kullanmak gibi tatlım suç teşkil eden durumlar ne olması halinde bana sıkça işlenen cezaya ek hapis cezaları uygulanır. Detaylı olarak bilgi almak ve sizin ve yakınlarınızın uğradı cinsel istismarlar da suçlunun gereken cezayı alması için bir omuzun cinsel istismar avukatları tarafından gerekli danışmanlık ve avukatlık hizmetleri alabilirsiniz.

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!