Cinsel Suçların İspatı İşlemleri Nasıl Yapılır?

Cinsel Suçların İspatı İşlemleri Nasıl Yapılır?

Cinsel Suçların İspatı İşlemleri Nasıl Yapılır?

Cinsel suçların ispatı ceza muhakemesi hukuku tarafından işleme koyulmakta ve sürecin takibi bu şekilde yapılmaktadır. Cinsel suçlar ispat edilmesi ve ortaya çıkarılması gerekmektedir. İspat bakımından ise özellik arz eden birçok cinsel suç bulunmaktadır. Bunlar ise şunlardan oluşmaktadır;

-Basit ve nitelikli cinsel saldırı (tecavüz) suçu

-Basit ve nitelikli cinsel istismar suçu

-Cinsel taciz suçu

-Reşit olmayanla cinsel ilişki suçu

Bu gibi işlenen cinsel suçlar iki fail arasında geçtiği için tanık olmamaktadır bu yüzden de ispatlama oldukça önemlidir. Kamera, video, ses kaydı gibi unsurlar ispat konusunda önemli bir yere sahiptir ancak genel olarak dava dosyalarında olmamaktadır. İspatın bir diğer şekli şikayetçinin kısa bir süre içerisinde mağduriyetini dile getirmesi olmaktadır. Böylelikle kısa bir süre içerisinde adli tıp ile çalışmalar yapılarak suçun ispat edilmesi oldukça kolaydır.

Cinsel Suçların İspatı Yargıtay Kararı

Cinsel suçların ispatı kararında Yargıtay oldukça önemli bir yere sahiptir. Yargıtay bu gibi hassas konularda suçun beyan edilen kişi tarafından iftira olup olmadığına veya rıza ile ilişkiye girip girilmediğine bakmaktadır. Bunun haricinde ise alınan adli raporlar, beyanlar ve tanıkların dedikleri ile cezai işlem uygulanmaktadır.

Cinsel suçlarda yargı kararları ispatlanması durumunda kişinin hürriyetinden yoksun kılma, mağdur etme ve nitelikli cinsel saldırı suçundan hüküm verilerek ceza uygulanmaktadır. Bu ve bunun gibi birçok kadının başına gelmesi durumunda ise cezası artmaktadır.

Cinsel Suçlara Hangi Ceza Avukatı Bakar?

Cinsel suçların ispatı için suçlu veya suçsuz olunması durumunda hak savunması için her iki tarafında kendine uygun bir avukat tutması gerekmektedir. Böylelikle hak ihlali gibi bir durum ortaya çıkmamaktadır. Cinsel istismara uğramış bir kişi ise bu alanda birçok davaya bakan cinsel istismar avukatı olarak da geçen ceza avukatları ile iletişime geçmesi gerekmektedir.

Böylelikle delil toplama esnasında, hukuki süreçte, suçlunun cezasını kanunen en üst seviyede almasına ve hukuki sürecin en kontrollü şekilde ilerlemesine yardımcı olmaktadır. Bu ve bunun gibi hassas süreçlerde işini bilen ve davasına doğru bir şekilde yaklaşan avukatların desteğini almak hem kişi için hem de dava süreci için oldukça önemlidir.

 

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!