Çocukların Yaşı Küçük ise Velayetleri Anneye Verilir Mi? 

Çocukların Yaşı Küçük ise Velayetleri Anneye Verilir Mi? 

Çocukların yaşı küçük ise velayetleri anneye verilir mi? Boşanma gerçekleşmiş ve ortak hayat bitmiş ise çocukların velayetinin kime verileceği en merak edilen soruların başında gelir. Bu soruya ise TMK m.336/2 yanıt vermektedir. Ancak bu konuda yetki hâkimdedir. Hâkim kararını verirken çocuğun yüksek menfaatlerini göz önünde bulundurur. Bir diğer önem verilen konu ise çocuğun yaşıdır. Henüz anne kucağında olan küçük bir çocuğun anne bakımına ve şefkatine ihtiyaç duyduğu göz ardı edilemez. Buna göre teamüller ve kanunlar gereği velayetle ilgili koşullar aşağıda sıralanmıştır.

0-3 yaş aralığında olan çocuklar: Bu yaş aralığındaki çocukların anne kucağına, bakımına ve şefkatine ihtiyaçları olduğu bir gerçektir. 3 yaşına kadar olan çocukların velayeti başka hiçbir koşul aranmadan anneye verilir.

3-7 yaş aralığında olan çocuklar:  Bu yaş aralığında olan çocuklar anneye biraz daha az muhtaçtırlar. Hâkim karar verirken çocuğun menfaatine bakar. Bu yaşlarda istisnai durumlarda babaya verilmesine karar verilebilir.

6-12 yaş aralığında olan çocuklar:Bu yaş aralığında olan çocukların ihtiyaçları göz önüne alınsa da tarafların çocuğa sağlayacağı maddi imkânlar ve diğer imkânları göz önüne alan hâkim uzman pedagoglar eşliğinde çocuğa soracaktır. Ancak gene de kararı hâkim verecektir.

12 yaş ve üstü olan çocuklar: bu yaş döneminde çocuklar kendilerini rahatça ifade ettiklerinden hâkim çocuğu dinleyerek karar verecektir.

Çocukların Babaya Velayet Verilme İhtimali Var Mıdır?

Boşanmaların en sorunlu bölümü velayet konusudur. Velayetle ilgili hâkimlerin geniş bir takdir ve yetkisi bulunuyor. Çocuğun yaşı önemli olsa da hâkimlerin bu konudaki kıstası çocuğun yüksek menfaatidir. Çocuğun fikri alınsa da hâkim takdir hakkını çocuğun yüksek menfaatine göre veriyor. Bu nedenle velayetin babaya verilme ihtimali de en az anne kadar bulunuyor.

Velayet Davası Kazanan Kişi Çocuklara Bakamıyorsa Daha Sonra Velayet'i Baba Alabilir Mi?

Velayet davasının kazanan kişi çocuklara bakamıyorsa ve bu durum kanıtlanabiliyorsa baba tekrar velayet davası açabilir. Bu durumda hâkim çocukların yüksek menfaatini tekrar değerlendirerek kararını bu defa babadan yana kullanabilir. Kanıtlanabilir durumlarda ise, hakime dilekçe ile başvurmak bile yeterli olabiliyor.

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!