En Kısa Yoldan Nasıl Boşanabilirim

En Kısa Yoldan Nasıl Boşanabilirim

Günümüzde en çok açılan davalardan biri olan boşanma davalarında taraflar bu sürecin uzamasını istememektedir. Bundan dolayı genel olarak davanın tarafları en kısa yoldan nasıl boşanabilirim diye düşünmektedir. Bu noktada tarafları en hızlı şekilde boşanması için tercih edilmesi gereken dava çeşidi çekişmesiz anlaşmalı boşanma davalarıdır. Anlaşmalı boşanma davası durumunda taraflar birbirlerinin tüm isteklerini kabul ederek hakimin önünde bu kararlarını resmiyete dökmektedir. Bunun sonucunda büyük oranda anlaşmalı boşanma davaları tek celsede sonuçlanmaktadır. Bundan dolayı hızlı şekilde boşanmak isteyen eşlere anlaşmalı boşanma yolu tavsiye edilmektedir.

Boşanma Sebepleri Nelerdir?

Boşanma davaları pek çok sebeple açılabilmektedir. En genel anlamı ile özel ve genel boşanma davası sebepleri bulunmaktadır. Özel dava çeşitlerinde kanun genel olarak bu dava yoluna başvurulabilmesi için belli bir durumun gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Örneğin zina sonucu boşanma davalarında veya öldürme kastı sonucu oluşan boşanma davalarında mahkeme bu davaların açılabilmesi için bu şartların gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Genel boşanma sebepleri ise özel durumların aranmadığı ve tarafların herhangi bir durumu gerekçe göstererek veya gerekçe göstermeden açabildikleri davalardır. Şiddetli geçimsizlik veya aile bütünlüğünün temelinden sarsılması gibi durumlar bu konuya örnek oluşturmaktadır. Dava çeşitlerinin farklarına göre dava sürelerinde de değişiklikler görülmektedir. Bu noktada en kısa yoldan boşanmak isteyenler için genel boşanma şartlarının daha hızlı bir şekilde sonuca götürdüğü görülmektedir.

Boşanırken Eşimden Hangi Hallerde Tazminat Alabilirim?

Boşanma davasısürecinde tarafların üzerinde en fazla anlaşmazlık yaşadığı konulardan biri tazminattır. Bu noktada ilk olarak alınacak tazminat türünün hangisi olduğunu belirlemek gerekmektedir. Maddi tazminat talep eden taraf dava dilekçesine bu tazminat talebi ile ilgili olarak yoksun kaldığı kar ile ilgili belgeleri ve diğer şekilde maddi kayıplarını belgelemelidir. Belgeler sonucunda talep ettiği miktarı dilekçesine eklemelidir. Manevi tazminat davalarında ise daha farklı bir yol izlenmektedir. Manevi tazminat talep edilebilmesi için ilk olarak taraflardan birinin diğerine göre daha fazla kusurunun bulunması gerekmektedir. Bunun yanı sıra tazminat talep eden tarafın manevi olarak bir zarara uğramış olması gerekmektedir.

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!