Facebook ‘ta Eşine Hakaret Etmek Boşanma Sebebidir?

Facebook ‘ta Eşine Hakaret Etmek Boşanma Sebebidir?

Facebook ‘ta Eşine Hakaret Etmek Boşanma Sebebidir!

Ülkemizde evlilik hayatını sürdürmesi deevlilik hayatının bitirilmeside medeni kanunlarla belirlenmektedir. Bu kapsamda evlilik için birtakım prosedürlerin yerine getirmesi gerekmektedir. Tıpkı evlilik aşamasında çiftlerin belirli prosedürleri tamamlanması gerektiği gibi boşanma aşamasında da belirli prosedürlerin tamamlanması mecburidir. Bu kapsamda boşanmak isteyenlerin geçerli bir gerekçe sunması da gerekmektedir. Geçmiş  boşanma davasına konu olan sosyal medyada hakaret boşanma sebebi olarak tarihe geçmiştir. Bu olay Aile mahkemesi sıfatıyla görülen bir davada gerçekleşmiştir. Hakim Facebook'ta eşine hakaret eden kişiyi ağır kusurlu sayarak boşanma işlemini gerçekleştirmiştir.

Davaya konu olan olayda erkek terk edilmek gerekçesiyle boşanma davası açar.Açılan bu davaya karşı kadın itiraz eder ve karşı dava açar. Mahkeme erkek eş tarafından açılan davayı kabul eder ve kadın tarafından açılan davanın reddedilmesine karar verir. Sonrasında Yargıtay erkeğin dava tarihinden önce Facebook ortamında eşine yönelik ağır hakaretlerin bulundurulduğunu ve bu durumunda ortak hayatın temellerini satacağını ileri sürer. Dolayısıyla evlilik birliğinin devamına imkan vermeyecek bir girişim olarak değerlendirilir ve bu sayede kadın eşin haklı olduğuna karar verilerek mahkeme kararı Yargıtay kararıyla bozulur. Bu nedenle özellikle sosyal medya kullanımında ortak yaşamı zedeleyecek hakaretlerden ve hareketlerden kaçınmak gerekmektedir.

Sosyal Medyada Hakaret Boşanma Sebebi Midir?

Sosyal medyada hakaret boşanma sebebi olarak kabul görmüştür. Sosyal medyada veya halka açık bir platformda eşini rencide edici kelimelerin kullanılması hakaretlerin edilmesi gibi davranışlar ağır kusur sayılmaktadır. Yalnız da boşanmanın gerçekleşmesi değil aynı zamanda yoksulluk durumuna düşmesi halinde dahi ağır kusurlu olunması nedeniyle nafaka bağlanmasını da engellenmektedir. Üstelik bu durumu velayet üzerinde de çocuğun menfaatine aykırı olduğu düşünülerek işlemekte problem olmaması halinde diğer eşe velayetin verilmesi düşünülmektedir. Boşanma davalarının birçoğu incelendiğinde sosyal medyada olduğu gibi ev içerisindeki hakaretlerin de boşanma nedeni olarak sayılabileceği dile getirilmektedir. Evlilik hayatının temellerini sarsacak onur kırıcı intihara sürükleyici aşağılayıcı hakaretler eşlerin birbirlerine karşı yapabilecekleri bir davranış olarak görülmemektedir.

Evlilik Birliği müşterek hayatın sürdürülmesi için gerekli şartların sağlanmasına bağlıdır. Ancak evlilik birliğinin sürdürülebilmesini engelleyecek bir çok farklı faktör bulunmaktadır. Bunlardan birisi de şüphesiz hakaret aşağılama ve benzeri hareketlerdir. Mahkeme bu gibi sunulan gerekçeleri derinlemesine inceleyerek evlilik birliğinin temelden sarsılmasına etkisiiçin karar vermekte ve her evlilik birliğini temelden sarsacak fiziksel şiddet, psikolojik şiddet, hakaret, cinsel isteksizlik, aşırı kıskançlık gibi davranışları örnek vermektedir. Eşlerin hakaret nedeniyle boşanması mal paylaşımına etki etmez. Anca zina veya hayata kast suçların işlenmiş olması durumunda katılma alacağı tamamı ile sıfırlanabilir. Hakaret kusuru işlendiğine maddi ve manevi tazminat talep edilebilir. Ancak her iki tarafın da eşit kusura sahip olması tazminat yükümlülüğünü ortadan kaldırmaktadır.

Sosyal Medya Deliller Nasıl Mahkemeye Sunulur?

Sosyal medyada hakaret boşanma sebebi olarak mahkemede kullanılabilmektedir mahkemede bireylerin delil olarak iddia etmiş oldukları durumları sunmaları gerekmektedir. Aynı şekilde iddia edilene karşı bir kanıt ile cevap vermek davanın kazanılması açısından önemlidir. Bu kapsamda sosyal medya üzerinden hakaretin gerçekleştirilmesi mahkemeye kanıt olarak sunulmasını gerektirmektedir. Ancak burada bazı kriterler bulunmaktadır. Size gelmiş olan mesajı ya da sayfanızda size isnat edilerek paylaşılan gönderiyi ekran görüntüsü almak suretiyle mahkemeye delil olarak sunabilirsiniz. Ancak sosyal medyada hakaret boşanma sebebi sayılması için birebir platformu hiçbir değişiklik yapılmadan açık net bir biçimde kurula sunulmasıdır.

Kendinize gelen mesajları veya kendi duvarınızda ki paylaşımları mahkemeye delil olarak sunabilmenize rağmen eşiniz dahi olsa sosyal medyasına izinsiz girerek görüntü almak ve bunu mahkemeye sunmak suç sayılmaktadır. Ancak yine karşı tarafın izni dahilinde mesajlarının görüntüsünün alınabilmesi ve mahkemeye delil olarak sunulması mümkündür. Böylece eşiniz dahi olsa özgürlük alanında sarf etmiş olduğu sözleri onun izni dahilinde mahkemeye sunabilirsiniz. Sosyal medyada hakaret boşanma sebebidir ancak hukuksuz yollarla elde edilendeliler mahkeme tarafından delil olarak kabul görmemektedir. Eğer hukuka aykırı bir şekilde elde edilmiş olan delil varsa mahkeme yok hükmünce karar alır. sosyal medyada hakaret boşanma sebebisayılması için bu durumun göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Boşanma işleminde haklı çıkmak uğruna suç işlemekten kaçının ve profesyonel hukuk danışmanlık hizmeti muhakkak alın

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!