İcra Takipleri Durduruldu

İcra Takipleri Durduruldu

Tüm dünyayı kısa zamanda etkisi altına alan salgın hastalık Corona virüs yani bilimsel adıyla covid 19 ekonomileri zora soktu. Bu çerçevede 30 Nisan tarihine kadar icra takipleri durduruldu ve ekonomik çarkların işleyişinin devamı hedefleniyor. Elbette bu karar aynı zamanda hastalığın yayılmasını da önleme amacını taşıyor. Ancak bazı tür icraların kapsam dışı bırakıldığını hemen ifade edelim. Örneğin nafaka alacaklarına yönelik icralar hâlihazırda devam etmektedir. Dolayısıyla nafaka alacakları için hem başvuru yapılabiliyor hem de bununla ilgili takibatlar devam ediyor diyebiliriz. İsterseniz şimdi genel anlamda icra iflas kanunu bağlamında haciz işlemi nasıl gerçekleşiyor ve icra takibi konularında bazı genel bilgileri paylaşalım.

İcra Müdürlüğü İlk Basamak Kurum Olarak Görev Yapıyor

Hepimizin bildiği üzere alacaklının borcunu tahsil edememesi durumunda devreye pek arzu edilen bir durum olmamakla birlikte haciz işlemi giriyor. Tabii bir haciz işleminin başlayabilmesi için önce alacaklının icra müdürlüğü nezdinde girişimde bulunması gerekiyor. Ancak geçtiğimiz günlerde yaşandığı gibi olağanüstü dönemlerde bakanlar kurulu kararıyla bu işlemler geçici olarak askıya alınabilmektedir. Dolayısıyla salgın hastalıklar, savaş veya deprem tarzında doğal afetler gibi tüm ülkeyi, hatta dünyayı olumsuz yönde etkileyebilen bir durum söz konusu olduğunda haciz işlemleri pekala durdurulabiliyor.

Haciz İşlemine İtiraz 7 Gün İçerisinde Yapılabiliyor

Elinize icra müdürlüğü tarafından düzenlenmiş ödeme emri ulaştığında haciz işlemine itiraz 7 gün içerisinde yapılabilir ve haczin durdurulması sağlanabilir. Fakat burada küçük bir hatırlatma yapmakta yarar görüyoruz. İtirazın bizzat ödeme emrini düzenleyen icra müdürlüğüne yapılması gerekiyor. Bunun yanı sıra haczin yaşamsal döngüyü etkileyecek araç gereç veya ev eşyasını kapsamadığını anti parantez belirtmiş olalım. Örneğin haciz işlemi gerçekleştirilen bir ikametgah ise ve bu konutta sadece 1 adet televizyon bulunuyorsa Yargıtay kararları çerçevesinde bu televizyon haciz edilemiyor. Aynı zamanda borçlunun asgari geçimini sağlayan araçlar da bu kapsamda değerlendirilmektedir. Bir önemli ayrıntıyı daha ilave edelim. İtiraz sonrasında borçlunun haksız bulunması durumunda 1/5 oranında bir fazla ödeme gibi bir durum ile karşılaşması söz konusudur. Dolayısıyla borçlunun bu itirazın haklı nedenlere dayandığından emin olması şarttır. Lütfen başta son yasal düzenleme yani icra takipleri iptali olmak üzere sormak istediklerinizi hukuk büromuza hiç çekinmeden iletiniz. Sizlerden gelecek çağrıları yanıtlamak üzere telefonlarımız sürekli açık bulunduruluyor. Esen kalınız

 

 

 

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!