İnfaz Yasasından Kimler Yararlanabilir?

İnfaz Yasasından Kimler Yararlanabilir?

İnfaz Yasasından Kimler Yararlanabilir?

İnfaz yasası veya diğer bir adı ile af yasası düzenlenerek belli koşullarda bulunan kişilerin cezalarının azaltılmasına veya tahliye olmalarını sağlamaktadır. Bu yasa ile yaklaşık olarak 90 bin civarı kişinin tahliyesi olmaktadır. Tahliye edilen bu kişiler ise gerek denetimli serbestlik gerekse konut infazı gibi işlemler ile takibi devam etmektedir.

Hangi Suçlar Aftan Yararlanabilir?

İnfaz yasası çıktıktan sonra belli başlı kişiler haricindeki suçlularda ceza oranlarında değişim bulunmaktadır. Çıkan af yasasından;

-Terör

-Cinayet

-Uyuşturucu

-Kadına şiddet

-Cinsel suçlar işleyenler haricinde bulunan kişilerde infaz uygulanmaktadır. Uygulanan bu infaz ile beraberinde ise belirtilen suçları işleyen kişiler haricindeki suçlu kişilere ise ceza oranı yarısı oranında infaz uygulamaktadır. Böylelikle birçok kişi tahliye olarak evlerinde cezasını tamamlayabilecek veya denetimli serbestlik kapsamı altında cezasını tamamlamaktadır.

Bu suçlarda ceza oranlarının düşürülmesi haricinde ise örgüt, tefecilik veya kasten yaralama suçu işleyen kişilerin alacakları ceza oranlarının taban ve tavan yılları yükseltilerek kişilerin daha fazla ceza alması sağlanmıştır.

Kimler İnfaz Yasasından Faydalanacak?

Af yasasının çıkması ile birçok kişi ve aileleri kimlerin çıkacağı hakkında büyük bir heyecan ile beklemektedir. İnfaz yasası faydalanacak olan kişiler ise şunlardan oluşmaktadır:

-Kadına şiddet uygulayanlar, uyuşturucu alımı veya satımı yapanlar, cinayet işleyenler, terör ve cinsel istismar gibi suçlardan ceza alan kişiler infaz yasasından yararlanamayacak.

-Kasten adam öldürme, kadına karşı suçlar, uyuşturucu ve terör suçu haricindeki suçlar 1/2 ceza sistemi üzerinden düzenlenerek kişilere uygulanmaya başlayacaktır.

-1 Temmuz 2016 öncesi işlenmiş olan denetimli serbestlik suçlarında süre 3 yıla çıkıyor ve infaz kararından etkileniyor.

-Amacı suç örgütü kurmak olan ve bu yüzden mahkeme karşısına gelen her kişinin cezası tavan ve taban olmak üzere 2 yıl olarak arttırıldı.

-65 yaş üstü kişiler, 0-6 yaş çocuğu bulunan anneler, kendine bakamayacak kadar hastalığı bulunan kişiler ise infaz yasasından yararlanarak konut infazına geçecektir.

-Açık ceza evlerinde yatan kişiler iki ay kadar bir süre boyunca izinli olarak sayılmaktadır. Bu yasanın içerisine ise önceden kapalı ceza evinde bulunan daha sonrasında açık cezaevine geçenler de yararlanabilmektedir.

 

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!