İş Davalarında Zorunlu Arabuluculuk Nedir?

İş Davalarında Zorunlu Arabuluculuk Nedir?

 

Son sekiz senedir hukuk sistemine girmiş olan arabuluculuk hizmeti sayesinde artık uyuşmazlığın tarafı olan kişiler mahkeme görmeden karşılıklı, en doğru şekilde anlaşma yoluna giderek uzlaşırlar. Bu durumda yardımcı olacak kişi de yine avukat olan arabulucu avukatıdır. Hızlı, kesin ve etkili sonuç almak içinde zorunlu arabuluculuk ile ihtiyari arabuluculuk diye adlandırabileceğimiz iki farklı hizmet vardır. Söz konusu olan kanuna göre ticaret davalarında ve iş hukuku kapsamına giren davalarda oluşan uyuşmazlık için dava yoluna gitmeden önce arabuluculuk hizmeti görmek şarttır. Eğer ki arabuluculuğa gitmeden evvel dava açılmazsa mahkeme artık dava şartı yokluğu gerekçesiyle reddeder.

Arabuluculuk Ücreti Nedir?

Hukuki bir uyuşmazlığın ve de sorunun çözülmesi amaçlı olarak görülen bir davada uyuşmazlığın çözülmesi amacıyla zorunlu veya ihtiyari bir şekilde görülmesi gereken arabuluculuk hizmeti tarifesi bulunmaktadır. Saatlere göre fiyat ve de ücret gerektiren bu tarifeye göre ilk 2 saat adalet bakanlığı tarafından ödenmektedir. Taraf sayısında göre de değişen tarife genel anlamda aile hukuku ve de işçi-işveren uyuşmazlıklarında işler. 2 kişinin taraf olması durumunda saat başı 170 tl 3-5 kişinin taraf olması durumunda 350 tl, 6-10 kişinin taraf olması söz konusu ise 380 tl dir. 11 ve daha fazla kişinin taraf olması durumunda ise saati 400 tl olarak değerlendirirler. Ancak belirtmekte fayda var ki bu fiyatlar ticari uyuşmazlıklarda değişmektedir.

Arabuluculuk Ücretini Kim Öder?

Söz konusu işçi-işveren uyuşmazlıklarında sadece 2 saat devlet tarafından karşılanır, yani geri kalan ücret tarafların anlaşamaması halinde yine taraflar tarafından ödenir. İstenirse yüzde olarak da konusu para olan şey ödenebilir. En az ücreti olarak belirlenen bu bedel asgari ücret tarifesi belirlenmediyse söz konusudur. Dikkati çeken bir diğer husus ise arabuluculuk hizmeti için başvuran kişi dava için harç ödemez. Karşı tarafın davayı kazanması dahilinde karşı tarafın avukatına ödenecek bir vekalet ücreti de bulunmamaktadır. Anlaşma olsun olmasın söz konusu beden ne ise saat başı belirlenen bu ücreti taraflar öder.

 

 

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!