Kadın Boşandıktan Sonra Hemen Evlenebilir mi?

Kadın Boşandıktan Sonra Hemen Evlenebilir mi?

KADIN BOŞANDIKTAN SONRA HEMEN EVLENEBİLİR Mİ

Kadınlar boşandıktan sonra hemen evlenemezler. Erkekler ise boşandıktan sonra hemen evlenebilirler. Bu durum kadın ve erkek doğasının farklılığı gereği kanunlarımız tarafından nesebin karışmaması için öngörülmüştür. Kadın, boşanmanın gerçekleştiği gün hamile olma olasılığına sahiptir. Bu sebeple de boşanmanın kesinleştiği günden sonra doğum yapma olasılığı göz önüne alınmış ve çocuğun soy bağının karışmaması açısından belirlenen süre içinde doğan çocukların soy bağının boşanılan eşe ait olacağı belirtilmiştir. Kadının boşandıktan sonra tekrar evlenmesi için belirlenen süreye iddet süresi denmektedir. İddet süresinin yahut iddet mühletinin diğer anlamı ise bekleme süresidir.

Boşanan kadın ne zaman tekrar evlenebilir?

Kadın için bekleme süresi olarak düzenlenen Türk Medeni Kanunu’nun 132. Maddesine göre “Evlilik sona ermişse, kadın, evliliğin sona ermesinden başlayarak üç yüz gün geçmedikçe evlenemez. Doğurmakla süre biter.”  Denilmektedir. Görüldüğü üzere kanunlarımız boşanan kadının yeniden evlenmesi için 300 günlük bekleme süresini düzenlemiştir. Kadın boşanma davasının kesinleşmesinden sonra 300 gün geçmedikçe mahkeme kararı olmadan evlenemeyecektir.

Boşanmadan sonra kadın için bekleme süresi ne zaman başlayacaktır?

Bu sürenin başlangıcı ile ilgili halkımız tarafından çokça yanılgıya düşülmektedir. Bu süre boşanmanın kesinleşmesi ile başlayacaktır. Yani duruşmada verilen boşanma kararı sürenin başlaması için yeterli değildir. Boşanmaya karar verildikten sonra ayrıca gerekçeli kararın yazılması beklenecek ve gerekçeli karara itiraz yoluna gidilip gidilmemesine göre ise sürenin başlangıcı değişecektir.

Kadın dava açarak 300 gün bekleme süresini kaldırabilir mi?

Evet, boşanın kesinleşmesinden itibaren başlayacak olan 300 günlük bekleme süresini kadın dava açarak kaldırabilir. Açılacak bu dava ile ilgili Ankara boşanma avukatlarından ya da bulunduğunuz ildeki boşanma avukatlarından yardım almanızda fayda vardır. Ancak kısaca açıklamak gerekirse; kadın yerleşim yerindeki aile mahkemesine başvurarak bu sürenin kaldırılmasını isteyebilir. Türk Medeni Kanunu’nun 132. Maddesinde bu durum şu şekilde düzenlenmiştir: “Kadının önceki evliliğinden gebe olmadığının anlaşılması veya evliliği sona eren eşlerin yeniden birbiriyle evlenmek istemeleri hâllerinde mahkeme bu süreyi kaldırır.” Görüldüğü üzere bu davalarda kadının gebe olmadığının ispatı için doktor raporu gerekecektir.

 

 

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!