Kadının Boşanma Sonrası Bekleme Süresi Ne Kadardır? 

Kadının Boşanma Sonrası Bekleme Süresi Ne Kadardır? 

Boşanma kararı kesinleştikten sonra kadın evliliğin sona ermesinden başlayarak üç yüz gün geçmedikçe evlenemez hükmü yer almaktadır. Üç yüz günlük süreye iddet süresi denir. Boşanmanın kesinleşmesinden sonra 300 gün henüz geçmemişse kadınlar evlenemez. Bunun için ya bu süreyi tamamlamanız ya da bu sürenin tamamlanmasına gerek olmadığını kanıtlamanız gerekiyor. Türk Medeni Kanunu 132’ye göre bekleme süresi kadın boşandıktan sonra 300 gün içinde doğum yaparsa sona erer.

Kadının Yeniden Evlenmek için Beklemek Zorunda Olduğu 300 Günlük Süre

Boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 300 gün içinde doğacak bebeğin babası boşanılan eş olarak kabul ediliyor. Çocuk doğunca nüfusa babası olarak eski kocanın adı yazılıyor. Bu kanun çocukların anne –babası belli olsun diye getirilen yasadır. Ancak yeniden evlenmek için 300 gün beklemek istemiyorsanız hamile olmadığınızı kan ve diğer testlerle kanıtlamanız gerekiyor. Bu takdirde 300 günlük bekleme süresi kaldırılıyor. Bunun için mahkemeye dava açmanız, mahkemeden yazı alpı hastaneye gitmeniz ve hamile olmadığınıza dair rapor getirmeniz gerekiyor. Böylece kısa sürede yeniden evlenebilirsiniz.

Kadınlar Neden 300 Gün Beklerken Erkekler İçin Neden Aynı Durum Söz Konusu Değildir?

Doğurganlık yeteneği kadınlarda olduğundan sürenin neden kadınlar için olduğuna bakıldığında bu süre babalık karinesinden kaynaklanmaktadır. Bu sürede doğabilecek çocuğun babası boşanılan eş olacaktır. Bu nedenle de boşandıktan sonra 300 gün içinde yeniden evlenmek isteyenler gebelik durumunun ortada olmadığını aile mahkemesi nezdinde ispatla yükümlüdür. Erkeklerde doğurganlık söz konusu olmadığından eğer erkek boşanmanın kesinleşmesinin ardından isterse ertesi gün bile yeniden evlilik yapabilir. Türk Medeni kanunu 132.ci maddesi çocuğun soy bağının değiştirilmemesi ve çocuğun anne ve babasının belli olması adına yaptığı bir düzenlemedir. Bununla birlikte daha önce de belirtildiği gibi eğer bir hamilelik söz konusu değil ve aile mahkemesi nezdinde bu durum ispatlanabiliyorsa kadın üç yüz günlük bekleme süresini kaldırtabilir ve tekrar evlenebilir.

Boşanma zorlayıcı bir süreçtir. Bu bakımdan boşanma sürecini bir boşanma avukatından destek alarak atlatmanız yerinde olacaktır.

 

 

 

 

 

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!