Kasten Adam Öldürme Suçu Nedir

Kasten Adam Öldürme Suçu Nedir

Kasten adam öldürme suçu bir kişinin bilerek ve isteyerek başka bir insanın yaşamına son vermesidir. Öldürme suçları kasten adam öldürme ve taksirli adam öldürme suçları olma üzere ikiye ayrılır.

Taksirli adam öldürme suçlarında herhangi bir kasıt yoktur. Trafik kazaları, iş kazaları, mesleki hatalar gibi kişinin yaşamının son bulduğu durumlardır.   

Kasten Adam Öldürme Suçu Hangi Kapsamdadır?

Kanunlarda kasten adam öldürme suçunun neleri kapsadığı ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. Öncelikle cinayetin planlanmış, sakin bir ruh hali ile tasarlanmış, cinayeti gerçekleştirmek için harekete geçilmiş olması yeterlidir. Bundan sonra ister bir el darbesiyle isterse bir silah yardımıyla öldürmüş olması suçun ağırlığını değiştirmemektedir.

Kasten adam öldürme suçu kapsamında değerlendirilen suçlar ise: silah ile adam öldürme, ihmal yoluyla adam öldürme, töre ve namus bahanesiyle adam öldürme, canavarca hislerle eziyet ederek adam öldürme, kan davaları nedeniyle adam öldürme, altsoy ve üst soylardan birinin öldürülmesi ile eş ya da kardeşin öldürülmesi, tasarlayarak adam öldürme gibi suçlardır.

Dünyaya gelmiş insanların yaşamlarına son vermek kasten adam öldürme suçu olarak değerlendirilirken ceninler henüz insan sayılmadığı için 10 haftadan büyük bebeklerin hayatına son verilmesi ayrı bir kanun maddesidir.

Kasten Adam Öldürme Suçunun Cezası Nedir?

Kasten adam öldürme suçu hukuk alanında en ağır suçlardan biri olarak kabul edilmemektedir. Bir insanın yaşamına son vermek; ağır tahrik, meşru müdafaa gibi sebeplerle açıklanmaya çalışılsa da sonuç olarak en basit haliyle müebbet hapis cezası verilir. Daha ağır kasıtlarda ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmektedir.

Müebbet hapis cezası 30 yıldır. Kişilerin iyi tutum sergilemesi halinde 24 yıla kadar sürmektedir. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ise kasten adam öldürme suçu için oldukça ağır bir suçtur. Süre aynı olmakla birlikte tüm hapis sürecinde tek başına hücrede kalmaktadır. Diğer hükümlüler haftada bir telefon hakkını kullanabilirken, müebbet ceza alanlar iki haftada bir telefon hakkını kullanmaktadır. Aynı andan birden çok ziyaretçi ile görüşemezler. Sosyal aktiviteler müebbet hapis suçluların

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!