Kasten Yaralama

Kasten Yaralama

Kasten Yaralama Suçu

Ankara ceza avukatı olarak ofisimizde ceza davalarının her alanı ile ilgili hizmet verilmektedir. Bunlardan birisi de kasten yaralama suçlarıdır. Kasten yaralama suçlarında uzman kadromuz ile dosyanız açısından en iyisinin yapılması ilk hedefimizdir.

Kasten yaralama suçu nedir?

Bu suç Türk Ceza Kanunu’nun 86 ve 86. Maddelerinde düzenlenmiştir. Madde metninde şu hükümlere yer verilmiştir:


“Kasten başkasının vücuduna acı veren veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.  Kasten yaralama fiilinin kişi üzerindeki etkisinin basit bir tıbbi müdahaleyle giderilebilecek ölçüde hafif olması halinde, mağdurun şikayeti üzerine, dört aydan bir yıla kadar hapis veya adli para cezasına hükmolunur.”


Kanun metninden de görüldüğü üzere suçun temel şekli günlük hayatta en çok karşılaştığımız davranışlardandır. Fail ve mağdur herkes olabilir. Yaralamanın basit tıbbi müdahale ile giderilip giderilmeyeceğini belirleme ölçütü doktorlar tarafından yapılmaktadır. Bu sebeple de mağdurlar mutlaka rapor almalıdırlar.

Kasten yaralama suçunun maddi ve manevi unsuru

Ankara ceza avukatı olarak Kasten yaralama suçunun maddi unsuru çoğunlukla başkasının vücuduna karşı yapılmış can acıtma eylemi oluşturduğunu söyleyebiliriz. Bu hareketler sonucunda insanın vücudunda yaralar açılır, kemiği kırılabilir. Bu olayların hepsi ayrı cezalara tabi tutulmuştur.

Suçun manevi unsurunu kasıt oluşturur. Kasten yaralama suçları adı üstünde olduğu gibi ancak kasıtlı olarak işlenebilir.

Bu kasıttan kastımız neticenin öngörülmesi ve istenmesidir. Kalabalığın üzerine doğru taş fırlatan bir kişi de kasten yaralama suçunu işlemiş sayılır. Zira neticeyi öngörmüş ve istemiştir. Bu husustan failin yaralamak mı yoksa öldürmek mi istediği hususunda tartışmalar çıkabilmektedir.

Örneğin bir kişi ateş açmıştır ancak mağdur yaralanmıştır. Bu durumda failin öldürmeyi mi yaralamayı mı amaçladığı sorun olmaktadır. Bu sebeplerle de failin daha çok yahut daha az ceza alması için mutlaka alanında uzmana Ankara ceza avukatı ile çalışmanızda fayda vardır. Zira Yargıtay’ın belirlediği bu ölçütler çerçevesinde hareketin hangi suç kapsamına girdiği değerlendirilecektir.

Yaralamaya bağlı olarak bir kimseye bedeni zarar ve acı verilmesi, sıhhatının bozulması, algılama yetersizliği, günlük iş ve sanatını icra edemez hale gelmesiyle suç tamam olur. Yaralama’nın ağır ve hafif dereceleri 86,87 ve 88 maddelerde belirtilmiştir.

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!