Kazanılan Davada Avukat Masraflarını Kim Öder?

Kazanılan Davada Avukat Masraflarını Kim Öder?

Kazanılan Davada Avukat Masraflarını Kim Öder?

Kazanılan davada avukat masraflarını kim öder? sorusu davalı ve davacı olan kişiler tarafından sıklıkla merak edilen bir sorudur. Genel itibariyle avukat masrafları, avukatın müvekkili tarafından ödenmektedir. Ancak davayı kazanan kişi boşanma avukatı, icra avukatı, miras avukatı ya da diğer avukat türleri ile temsil edilmişse, davayı kazanan tarafın lehine karşı vekalet ücreti belirlenmektedir. Bu açıdan bu ücret davayı kaybeden kişi tarafından, davayı kazanan kişinin avukatına ödenmektedir. Bu konu ile ilgili Avukatlık Kanunu’na göre davanın sonuçlanması durumunda, lehine bir karar verilen tarafın avukat masrafları karşı taraf tarafından ödenmelidir. Bu durumda karşı taraf için avukat vekalet ücreti yüklenmektedir.Mahkeme tarafından belirlenen ücretin avukat ile anlaşılan ücretten daha az bir tutara sahip olması ise, her halükardaceza avukatı, boşanma avukatı ya da diğer avukatlar ileanlaşılan fiyatın ödenmesinin zorunlu olduğunu göstermektedir.Ancak ücret daha önceden ödendiyse geri talep edilememektedir.

Mahkeme Masrafı Ödenmezse Ne Olur?

Dava açma aşamasında davacı taraf olarak belirli bir miktar yargılama harcının ve davada yapılacak masrafların ücretinin mahkemeye yatırılması gerekmektedir. Aynı şekilde dava açıldıktan sonra yatırılan harcın eksik olduğunun farkına varılması durumunda, eksik miktar ilgili tarafa tamamlattırıldıktan sonra dava devam etmektedir. Mahkeme tarafından davanın kesinleşmesi durumunda ise mahkeme masraflarının tahsili hükümde belirtilmektedir. Bunun için harç tahsil müzekkeresindeki ücretin ödenmesi adına sanık için tebligat çıkarılmaktadır. Sanığın bu tebligata rağmen mahkeme masraflarını ödememesi durumunda ise icra takibi başlatılmakta ya da vergi dairesi aracılığıyla varlıklara tedbir koyulabilmektedir.

Mahkeme Masrafı Nasıl Öğrenebilirim?

Hukuk mahkemelerinde yapılan mahkeme masrafları, mahkeme veznesine yatırılarak ödenmektedir. Bu masraflar ise dava dilekçesinden öğrenilebilmektedir. Ödenecek olan ücretler, davanın dava harcı ya da gider avansı açısından farklılık göstereceği için dava dilekçesinin dikkate alınması gerekmektedir. Ceza mahkemelerinde ise davanın sonuçlanmasından sonra kararı verilen hükümde ödenecek masrafların ne olduğu açık bir şekilde belirtilmektedir. Sonrasında sanık için masrafların ödenmesine hükmedilerek, harç tahsil müzekkeresi düzenlenmektedir. Bu aşamadan sonra sanık ilgili vergi dairesine giderek mahkeme masraflarını ödemelidir.

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!