Maddi Durumu İyi Olmayan Eş Nafaka Ödeyemiyorsa Ne Yapmalıdır?

Maddi Durumu İyi Olmayan Eş Nafaka Ödeyemiyorsa Ne Yapmalıdır?

Maddi Durumu İyi Olmayan Eş Nafaka Ödeyemiyorsa Ne Yapmalıdır?

Nafaka boşanma sonrasında ihtiyaç sahibi olan eşe diğer eş tarafından mahkeme kararı ile ödenen geçim ödeneğidir. Farkı nafaka türleri bulunmaktadır. Mahkeme tarafından karara bağlanan nafaka durumları kimi zaman ihlal edilebilmektedir. Bu durum Maddi durumun el vermemesi nedeniyle olabilmektedir. Maddi durumu iyi olmayan eş nafaka ödemiyorsa ne yapılmalıdır araştırma konusu olmuştur.

Nafakanın süresi nafakanın miktarı nafaka ödeyecek taraf tarih boyu tartışma konusu olmuştur. Farklı nafaka türleri bulunmaktadır. Bu nafaka türleri ödenmesi koşulları da bireylerin haline bak maksadı farklılık göstermektedir. Yoksulluk nafakasında nafaka talep eden tarafın az kusurlu ya da kusursuz olması gerekirken tedbir nafakasında kusurlu dahi olsa kadın nafaka alabilmektedir. Bu nafakalar haricinde iştirak nafakası yardım nafakası adı altında farklı nafaka türleri de bulunmaktadır.

Durumu Olmayan Kişiler Nafaka Ödemezse Ne Olur?

Boşanma davalarının sonucunda karar verilen nafaka durumları erkeğin işsiz olması ya da maddi durumunun kötü olmasına göre değişiklik göstermemektedir. Verilen emsal kararlara göre erkek işsiz dahi olsa nafaka vermek zorundadır. Özellikle tedbir nafakası kadının kusurlu olması durumunda dahi erkek tarafından ödenmesi gerekmektedir.

Eski eş nafaka ödeyemiyorsa eşin maddi zorluk çekmesi ya da ödeyememe durumu ödememesi için bir gerekçe olmadığı gibi faiz ve hatta hapis cezasına varan yaptırımlarla karşılaşması da söz konusudur. Icra iflas yasasına göre belirlenmiş olan bu yasa nafaka ödemelerini yapmayan kişiler için 3 aya kadar hapis cezası öngörmektedir. Verilen hapis cezasının iptali için nafaka borcunun ödenmesi gerekmektedir. Ancak burada nafaka alan tarafın nafaka almadığı 3 ay içerisinde şikayette bulunmaması şikayet hakkının düşmesine neden olacaktır.  Böylece nafaka ödemekle yükümlü olan taraf için herhangi bir ceza söz konusu olmaz.

Nafaka Ödemezsem Hapis Cezası Alır Mıyım?

Maddi durumu iyi olmayan eş nafaka ödeyemiyorsa icra iflas yasasına göre belirlenmiş olan cezalar ile karşılaşabilir. Ancak bu durumla karşılaşılabilinmesi için nafaka tarihlerinde ödeyemediği 3 ay içerisinde nafaka alan eşin şikayetçi olması gerekmektedir. Nafaka ödemesini gerçekleştirmediği durumlarda nafaka alan eski eşi tarafından şikayet edilmemesi ile nafaka ödeyen kişi cezadan kurtulabilir. Aksi durumda hem faiz uygulanır hem de 3 aylık hapis cezası uygulanmaktadır.

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!