Maddi Tazminat Davası Hangi Nedenlerle Açılabilir?

Maddi Tazminat Davası Hangi Nedenlerle Açılabilir?

 

Maddi tazminat, söz konusu hukuka aykırı bir şekilde meydana getirilmiş olan eylemin zararının karşılanmasıdır, yanı aslında en temelde ortaya çıkmış bir zararın giderilmesidir. Bu dava da genel olarak bireyin işyerinde meydana gelebilecek olan kazaların sonucunda, iş ediminin gerçekleştirilememesi durumunda, trafik kazası gibi pek çok durumda tazminat ortaya çıkmaktadır. Burada işin maddi kısmı genel olarak somut gerçeklikle daha alakalı olabilen bir olgudur. En genel anlamıyla ortada bir sözleşmeye aykırılık ya da haksız fiil söz konusu olmalıdır. Medeni hukukta en çok karşınıza çıkabilecek olan maddi ve manevi tazminat tüm hukuk davalarında nerdeyse karşınıza çıkabilir.

Hangi Hallerde Maddi Tazminat Kazanılabilir?

Maddi tazminat davasında hukuka aykırı fiili işlemiş olan kişiye karşı, bu işleme veya fiile muhattap olmuş olan kişi tarafından açılır. Pek çok konuda tazminat talebinde bulunulabilir, boşanma davası en popüler olanlarındandır. Yetkili yer olan davalının ikametgahındaki asliye hukuk mahkemesinde açılır ve de burada hakim hakkaniyet gerektiren konularda karar verir, ve somut olguları değerlendirilir. En sonunda da hakim tazminat miktarına karar verir ve de mahkeme bu şekilde sonuçlanır. Ortada bir hâksiz fiil söz konusu olursa buradaki bir yer mahkemesinde de tazminat davası açılabilir. Tazminat davası şahsa da açılabileceği gibi, yapılan haksızlık bir kurum kuruluş olan tüzel kişilere karşı da açılabilir.

Tazminat Davası Ne Zaman Sonuçlanır?

Özellikle de davaya ve de iş yüküne bağlı olarak her mahkemeden bir kararın çıkma süresi değişkenlik göstermektedir. Dolayısıyla da söz konusu tazminat davasında da bu hususlar ile beraber ortaya uzun süreçler çıkabilmektedir. Ancak değişen koşullar ve de gelişen yargı sistemi sayesinde mahkemenin sonucu amaçlanan en kısa sürede sonuçlandırması sağlanır. En geç yargı tarafından 450 gün içerisinde sonuçlandırılması hedeflenmektedir. Tazminat davaları da kendi içerisinde 3’e ayrıldığı için bu üçünün de farklı sürelerde sonuçlanması normaldır. Maddi ve manevi tazminat davaları da görülen bir mahkeme ile görülebilir, bu durumda görülmekte olan dava ile birlikte daha erken sonuçlanabilir

 

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!