Nafaka İcra Takibi Kaç Gün Sürer?

Nafaka İcra Takibi Kaç Gün Sürer?

Nafaka İcra Tabiki Kaç Gün Sürer?

Nafaka boşanma sonucunda ihtiyacı olan tarafın hak etmiş olduğu bir ödemedir. Kimi zaman belirli sebeplerden dolayı nafaka ödemeleri yapılamayabilir. Bu gibi durumlarda nafaka alan taraf şikayetçi olma hakkına sahiptir. 3 ay içerisinde şikayetçi olmaması durumunda şikayet etme hakkı düşmekte nafakası ile alakalı bir işlem yapmak konusunda hakkı kalmamaktadır.

Nafaka alan tarafa nafaka veren taraf ödeme yapmıyorsa bu durumda nafaka alan taraf şikayetçi olarak nafakasının talep edebilir. Nafakasını faiziyle almayı talep eden taraf ödemenin gerçekleşmemesi durumunda nafaka ödeyecek kişinin hapse girmesini de talep edebilir. Aynı zamanda nafakasının tahsili için icra yoluna da başvurabilir. Başvurudan sonra ödeme yapması gereken tarafa icra emri tebliğ edildiğine tebliğ tarihinden sonra 7 gün içerisinde ödemeyi yapması gerekmektedir. Ödeme yapmaması durumunda hapis cezası ile cezalandırılması ve bu süreç içerisinde ödeme yapmadığı durumda cezası 3 aya kadar devam etmektedir.

Nafakadan Kesinti Olur Mu?

Nafakalar boşanma durumuna ve ihtiyaç durumuna göre belirlenen ücretler dir.com nasıl ta miktarı türüne bağlı olmakla beraber nasıl ödeyecek kişi ve nafakayı alacak kişinin talebine göre de değişiklik göstermektedir. Herhangi bir kazanç tülü olarak değerlendirilir mi diye için dolayısıyla vergi ve benzeri kesintilerinde alınacağı bir kazanç olarak görülmemektedir. Gelir vergisi yasasına göre istisnalar arasında yer alan herhangi bir kesinti yapılmaz.

Nafaka Ödemeyen Kişi Ceza Alır Mı?

Nafaka mahkeme kararı ile belirlenmiş dolayısıyla bağlayıcılığı olan bir durumdur. Nafaka ödemesinin yapılmaması mahkeme kararına karşı gelmek demektir. Mahkeme kararını yerine getirilmemesi hem faiz işletilmesine hem de 3 ay hapis cezasının verilmesine neden olmaktadır. Nafaka ödemesi yapmayan kişi bu iki yaptırımla karşılaşmaktadır. Nafaka ödemesini alamayan kişi 3 ay içerisinde şikayetçi olur ise şikayet işleme alınarak kişi icra takibine de alınabilir. icra takibinde tebligatın gönderilmesinin ardından 7 gün içerisinde nafakanın ödenmesi gerekmektedir. 7 gün içerisinde nafakanın ödenmediği durumlarda icra işlemi başlatılmak ile beraber aynı zamanda nafakanın karşılanmaması durumunda nafaka ödemekle yükümlü olan taraf hapis cezası alır. Aldığı hapis cezası üzerindeki yükü düşürmez.

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!