Nafaka Nedir?

Nafaka Nedir?

Nafaka Hakkında Genel Bilgiler

Ankara boşanma avukatı olarak bu yazımızda sizlere nafaka türlerinden bahsetmek istiyoruz.

Nafaka türleri nelerdir?

Nafaka, hukuki anlamda bir kimseye bağlanan geçimini sağlamaya yönelik aylık anlamına gelmektedir.  Bakım nafakası ve yardım nafakası olmak üzere genel anlamda ikiye ayrılan nafakanın günümüzde en çok sorun teşkil eden bölümü bakım nafakalarıdır. Bakım nafakası üç ayrı başlık altında incelenir. Yoksulluk nafakası, iştirak nafakası ve tedbir nafakasıdır. 

Yoksulluk nafakası, boşanma için yoksulluğa düşen tarafın kusuru daha ağır olan taraftan geçimi için bağlanmasını istediği aylık anlamına gelmektedir. İştirak nafakası, müşterek çocukları olan taraflardan velayeti kendisinde olan tarafın velayet kendisinde olmayan taraftan çocukların tüm bakım ve giderleri için aldığı nafaka türüdür. Son olarak tedbir nafakası ise, boşanma davasının devamı süresince gerekli olan özellikle eşlerin ve çocukların bakımına, geçinmesine, barınmasına, çocukların korunmasına ilişkin geçici önlemlerin alınmasını sağlayan nafaka türüdür.


Mahkemede tedbir nafakası ne zaman bağlanır?

Mahkeme evresinde tedbir nafakası tarafların sosyal kültürel ekonomik durum araştırmaları yapıldıktan ve dosyaya sunulduktan sonra bağlanmaktadır. Öncesinde hakim tarafların ekonomik durumları ile ilgili bilgi sahibi olamadıklarından nafaka bağlayamayacaktır. Tedbir nafakası genellikle boşanma gibi davalarda bağlanmaktadır. Nafakanın türlerine yönelik bir davada tedbir nafakası sonuca etkili olacağından bağlanmayacaktır.


Taraflar anlaşmalı boşanma davaları sırasında da nafaka bağlanmasına karar verebilirler. Hatta mahkemeden nafakanın her yıl belirli oranda arttırılması talebinde de bulunabilirler. Bu durumda hakim bu talebin kabulüne karar verirse her yıl belirlenen tarihte herhangi bir ihtara gerek olmaksızın nafakanın arttırılmasına karar verilebilecektir. Bu durum da nafakanın yıllar içinde enflasyonda eriyip çok düşük miktarlarda kalmasından insanları kurtaracaktır. Hatta nafakanın arttırılması için yeniden dava açıp masraf yapmalarına da gerek kalmayacaktır.


Nafaka ödenmezse ne olur?

Nafakanın ödenmesi konusunda şahıslar kendi arasında anlaşamıyor ve nafaka yükümlüsü bir türlü nafakayı ödemiyorsa, nafaka alacaklısının icra takibi başlatması gerekmektedir. Başlatılan icra takibine rağmen nafakanın ödenmemesi uzman Ankara boşanma avukatlarından birisi yahut başka şehirlerden olan avukatlardan birisi tarafından yapılacak şikayetle nafaka yükümlüsünün hapis cezası alması gibi ağır sonuçlar doğuracaktır.


 

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!