Noter vasiyetname ücreti ne kadar?

Noter vasiyetname ücreti ne kadar?

Noter huzurunda ve de 2 tanık önünde resmi bir şekilde hazırlanan vasiyetnameye resmi vasiyetname denir. Vasiyetname yazma başkaca yollarla da yapılsa da elle yazma, sözlü gibi yöntemleri de olsa en güvenilir ve de sağlıklı yöntem olarak resmi vasiyetnamede dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Bu işlemin yapılacağı resmi memur olan noter ise noterliklerde bulunan memurlardır. Dolayısıyla da işleminizin türüne göre 700tl’den başlayıp 3000 tl’ye kadar varan bir masraf bulunmaktadır. Detaya ve de ihtarnamenin türüne göre de fiyat değişkenlik göstermektedir. Saklanılacak olan emanetler için her yıl değişen ve de bir fiyatlandırması olan bir ücret alınmaktadır.

Vasiyetname Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Vasiyetname düzenleme yetkisi ölüme bağlı tasarrufta bulanacak olan kişiye ait olup belirli usulleri ve de şartları takip etmelidir. Kanunda belirtilen koşullar oluşmadığı sürece eski vasiyetname hem geçerliliğini korur hem de geçerlidir, yeni bir vasiyetname yazıldığı zaman ise eski vasiyetname geçerliliğini yitirir. Dolayısıyla da vasiyetnamenin geçerliliği ile ilgili sınırlayıcı bir şey yoktur ancak iptali için bu durum söz konusu değildir. Söz konusu olan vasiyetnamenin açılması ve okunması kararı kesinleştikten sonra 1 senelik bir süre başlar, bu zamanaşımına uğrayan süre için de de kişi miras hakkının zedelenmesi durumu ile karşı karşıya kaldığında ve bunu öğrendiğinde 1 yıl içinde dava açabilir.

Vasiyetname Örneği

Kimse ölümünden sonra isteklerini ve de ardında bıraktıklarını düşündüğü kişiler için bir açıklama yapma ihtiyacı içinde bulunur. Bu açıklamada ise vasiyetnamede yani maddi veya manevi tüm unsurlar yer alabilir. Söz konusu mal veya para iken bir davranışın, edimin yapılması veya yapılmaması bile olabilir. Kanun 3 şekilde miras düzenleme yetkisini ölümünden sonra tasarruf yapacak olan kişiye vermiştir. Elle yazma, sözlü ve de resmi şekilde. Kişinin ölümünden sonra sonuç doğuracak olan bu hukuki işlemi yapabilmek için kişinin ayırt etme gücüne sahip olması gerekir. Söz konusu kişi ayırt etme gücüne sahip olmanın yanında da 15 yaşını doldurmuş olmalıdır. Bunun dışında da daha güvenli bir yol olan resmi vasiyetname düzenleme en yaygın olarak yapılanlardandır.

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!