Rüşvet Suçu ve Cezası Nedir?

Rüşvet Suçu ve Cezası Nedir?

Rüşvet Suçu ve Cezası Nedir?

Rüşvet suçu kamu görevlisi ile diğer bir kişi arasında gerçekleşen ve kamu görevlisinin yapması gereken gerekliliklerini daha hızlı yapması için veya görevinin gerekliliklerini yapmaması için belli bir menfaat karşılığında verilen maddi veya manevi unsurlardır. Bu işlem gerçekleştiğinde ise Türk Ceza Kanunu’nda millete ve devlete karşı işlenen bir suç olarak geçmekte ve kişi hakkında cezai işlem uygulanmaktadır. Cezalar ise durumun gelişimine göre birçok şekilde öne çıkmaktadır.

Rüşvet Suçunun Unsurları Nelerdir?

Rüşvet suçu unsuru bir suçun suç olması için taşıması gereken şartlara denmektedir. Rüşvet suçuna karışmak ve bu suçtan ceza almak için ise bir fiil, kamu görevlisine veya kamu görevlisinin gösterdiği başka birine para, mevki kullanma veya herhangi bir istek ile istenilen şeyin yapılması rüşvet olarak geçmektedir. Veya rüşvet karşılığı kamu görevlisinin görevini gereğine uygun şekilde yapılmaması veya aracı kullanarak menfaat teminde bulunmak da rüşvet suçunun unsurlarından biri olmaktadır.

Rüşvet suçunun unsuru olması için işlenen suçun bir kamu görevlisinden birinin olması gerekmektedir. Yani verilen rüşvet kamu memuruna değil de orada çalışan bir çaycıya verilirse rüşvet suçu bu gibi durumlarda var olmamaktadır.

Rüşvet Suçunun Cezası Nedir? Rüşvet Suçlarına Hangi Avukat Bakar?

Rüşvet suçu işlenmesi ve bunun kanıtlanması ile beraberinde kişi hakkında 4-12 yıl arasında hapis cezası almaktadır. Kamu görevlileri haricinde ise yargı görevini üstlenen hâkim, avukat savcı veya hakem, bilirkişi, noter, yeminli müşavir kategorisinde çalışan kamu personelleri rüşvet suçu ile yargılanması durumunda ise verilecek olan ceza 1/3 oranından 1/2sine kadar artırılarak cezai işlem uygulanmaktadır.

Rüşveti alan kamu görevlisi gibi rüşveti veren kişi de en az kamu görevlisi kadar suçlu olmakta ve suç işlemiş olmaktadır. Bu yüzden de rüşvet veren kişi hakkında 4-12 yıla kadar hapis cezası verilebilmektedir. Kamu görevlisi verilen rüşveti kabul etmemesi durumunda ise kişinin cezası indirilerek 2-6 yıl arasında hapis cezası ile cezalandırılmaktadır.

Rüşvet suçu adı altında işlenmiş olan suçlar kamu görevlilerinin de içinde bulunmasından dolayı mahkemeler Ağır Ceza Mahkemelerinde görülmektedir. Bu gibi mahkemelerde ise kişilerin savunmalarını ve hak ihlalinin doğmasını engellemek için ise Ağır Ceza Avukatı kişilerin hukuki sürecini yönetmektedir.

 

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!