Sahte Banka veya Kredi Kartı Kullanarak Suç İşleme ve Cezası

Sahte Banka veya Kredi Kartı Kullanarak Suç İşleme ve Cezası

Sahte Banka veya Kredi Kartı Kullanarak Suç İşleme ve Cezası

Sahte banka veya kredi kartı kullanma suçu başkasına ait olan banka ve kredi kartlarını kişinin izni dahili olmadan hukuka aykırı bir şekilde kullanılma sonrasında verilen cezadır. Bu tarz kişinin bilgisinde olmadan işlenen suçlar sahtecilik ve dolandırıcılık olarak da geçmektedir. Yasalar gereği de kişilerin özel bilgilerini erişin kişiler cezalandırılmaktadır.

Bu ve bunun gibi işlemler yapılarak kötüye kullanılması durumunda suç Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında bilişim alanında suçlar başlığı altında düzenlenen yasalar gereği ceza işlemi yapılmaktadır. Bu ceza kapsamına girmek için ise banka ve kredi kartını izinsiz bir şekilde kullanmak, hırsızlık yolu ile çalınarak kullanmak, herhangi bir yerde bulunduktan sonra kullanmak ve ATM cihazına koyulan herhangi bir düzenek ile bilgilerin kopyalanması suçlarından birinin işlenmesi durumunda kartın kötüye kullanılması suçu ile ayrı ayrı cezai işlem uygulanmaktadır.

Banka veya Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması Suçu Cezası

Sahte banka veya kredi kartı kullanma suçu cezası yapılan işleme göre de değişiklik göstermektedir. Başkasına ait bir kartın alınarak izinsiz bir şekilde kullanılması durumunda kişinin cezası 3-6 yıl arasında değişen bir hükmü bulunmaktadır. Bu cezaya ek olarak da beş bin güne kadar adli para cezası ödemek zorunda kalmaktadır. Sahte banka veya kredi kartı kullanma, üretme veya devretme gibi işlemlerde ise alınan cezalar ve ödenecek olan adli para cezaları da daha yüksek miktarlara çıkmaktadır.

Davanın Savunması İçin Hangi Ceza Avukatına Nasıl Başvurulur?

Herkesin her ne suç işlerse işlesin polis, jandarma veya savcılık ile bir işlem başlatılması ile savunma hakkı elde edilmektedir. Bu gibi durumlarda ise bir avukat yolu ile bu işlem yapılmaktadır. Sahte banka veya kredi kartı kullanma suçu alınması durumunda bölgenizde bulunan bir barodaki ceza avukatı ile randevu ayarlayarak görüşme yapılabilmektedir. Görüşme sonucunda ise avukatın tecrübesini ve ikna kabiliyetine güven olması durumunda ise mahkeme öncesinde hukuki yardım yapmakta ve mahkeme esnasında şüpheli veya tanık olarak sizi savunma görevini ifa edebilmektedir. Doğru bir şekilde hak savunması sonucunda suçluluk ispat edilebileceğinden dolayı avukat seçimi bu gibi konularda oldukça önemlidir.

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!