Şiddet Gören Eş Ne Yapmalı?

Şiddet Gören Eş Ne Yapmalı?

Şiddet Gören Eş Ne Yapmalıdır?

Aile içinde şiddet gören eş ne yapmalı konusunda boşanmaya dair bazı işlemler merak edilmektedir. Bu işlemlerden ilki bölgede yetkili olan kolluğa başvurmak ile başlamaktadır. Devam eden süreçte boşanma davası veya uzaklaştırma gibi işlemler için şiddete maruz kalan eş en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurarak darp belgesi almalıdır. Ayrıca eğer şiddet gören taraf kolluktan yardım almadan direkt olarak hastaneye gitmiş ise hastane polisi yardımı ile kolluk bilgilendirilir. Bunun yanı sıra şiddet gören taraflar direkt olarak cumhuriyet savcılığa başvurabileceği gibi belediye veya valiliklerin aile ile ilgili kurullarına da başvurabilir.

Şiddet Sebebi İle Boşanma Dava Süreçleri Nasıl İşler?

Aile içinde eşler arasında yaşanan şiddet konusu son dönemde daha fazla gündemde yer bulmaktadır. Eşler arasında yaşanan şiddet sonucunda şiddet gören taraf boşanma davası açabilmektedir. Bu noktada şiddetten anlamamız gereken fiziksel şiddet olmalıdır. Psikolojik şiddet daha fazla evliliği çekilmez hale getirmek veya şiddetli geçimsizlik gibi konulara dahil olmaktadır. Kanun şiddet gören iş için belli bir dava süresi koymuştur. Bu noktada şiddetin uygulanmasından itibaren 6 ay içinde ve bu sebebin oluşmasından itibaren 5 yıl içinde dava hakkı düşmektedir. Dava açıldıktan sonra özellikle dava dilekçesinde şiddet gören taraf yaşadığı hak kayıplarını ve istediği tazminatları açık bir şekilde belirtmelidir.

Kadına Şiddet Sebebi İle Tazminat Davası Açılabilir Mi?

Aile içinde yaşanan şiddet olayları sonucunda boşanma davası içinde veya olmadan taraflar birbirlerine tazminat davaları açabilmektedirler. Bu noktada açılacak tazminat davasının maddi mi manevi mi tazminat olması gerektiğinin belirlenmesi gerekmektedir. Şiddet gören eş ne yapmalı ve yapabilir dendiğinde özellikle şiddet fiili sonucunda belli bir maddi kayıp yaşamış ise dava dilekçesinde kaybı kadar maddi tazminat isteyebilmektedir. Bu noktada kaybedilen maddi miktar belirlenirken kaybedilen maddi değerlerin yanı sıra kazanması beklenilirken kazanılamayan değerler de hesaba katılmalıdır. Boşanma davalarında manevi tazminat kararı alınabilmesi için ise manevi tazminat talep eden eşin diğer eşe göre boşanma konusunda daha az kusurlu olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra manevi tazminatta en önemli nokta talepte bulunan eşin manevi olarak zedelenmiş olması gerekmektedir.

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!