Süresiz Nafaka Meclis'teki Son Durum Nedir?

Süresiz Nafaka Meclis'teki Son Durum Nedir?

Süresiz Nafaka Meclis'teki Son Durum Nedir?

Sürekli olarak tartışılmakta olan süresiz nafaka boşanan çiftler arasında en büyük problemlerden birisidir. Bireylerin maddi durumunu değişkenliği hayat şartlarının değişmesi ve benzeri bir süresiz olarak uygulanmakta olan nafaka durumlarında büyük problemlere yol açabilmektedir. Herkes tarafından tartışılan bu durum mecliste nafaka ile ilgili bir düzenlemenin yapılmasını gerektirmektedir. Bu nedenle gözler meclise çevrilmektedir. Süresiz nafaka 2 yaşama dönemin öncesinde meclis gündemine alınmıştır. Meclisin gündeminde olan bu durum hiçbir borcun borçlunun ömrünün tamamına devam etmesinin mümkün olmadığını savunmaktadır. Kamuda birçok borç ve ceza zaman aşımına uğramak ta ya da borçlarla alakalı durumlar belli bir düzenlemeye ve belli bir tarih verilmesine gerek olmaktadır. İnsan ömrünün belli olmaması nedeniyle borçlarında belli bir tarihe yayılması gerekmektedir. Hem nafaka veren hem de nafaka alan tarafından hakkaniyetle kararlaştırılması için meclisin gündemindedir.

Süresiz Nafaka Uygulaması Kalkıyor mu?

Günümüzde güncel olarak meclis gündeminde olan süresiz nafaka kaldırılarak süreli nafaka uygulamasının getirilmesi planlanıyor. Bu planlama ile beraber ömür boyu nafaka boyunduruğu altında bireylerin kalması engellenmiş oluyor. Ancak meclisten netleşmiş bir çözüm olmamakla birlikte 2 çözüm önerisi sunulmaktadır. Bu formüllerden birincisi evliliğin süresi kadar nafaka ödenmesi İkincisi ise 5 yıl sınırının koyulması formülüdür. Zira kısa bir süre için evlilik yapılması ile ömür boyu süresiz belirlenen nafaka boyunduruğu adil görülmemektedir. Güncel olarak görüşülmekte olan nafaka durumu açık çok daha hakkaniyetli uygulanabilmesi için değiştirilmektedir. Bu bağlamda süresiz nafaka uygulaması yürürlükten kaldırılmaktadır.

Süresiz Nafaka Dönemi Bitiyor

Özellikle evlilik sürelerinin çok kısa olduğu çiftler ayrılmalarının ardından ömür boyu nafaka boyunduruğu ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu durum çiftlerin kimi zaman art niyetli yaklaşımları ile sonuçlanmaktadır. Meclis gündeminde olan bu durum adaletin görülmediği için süresiz nafaka dönemini rafa kaldırmakla sonuçlanacağı benziyor. Yüksek Esma ile kısa bir süre içerisinde yasalaşacak olan önerilerden birisi evlilik suresi kadar nafaka ödenmemesi. Çiftlerin 1 yıl evli kaldıkları süre sonunda boşanmaları durumunda nafaka bir yıl olarak belirlenirken 25 yıl evli kalmış kişilerin de en fazla 25 yıl ya da duruma göre 5 yıl üst sınır belirlenerek nafaka ödemesi planlanıyor.

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!