Trafik Kazasından Kaynaklı Tazminat Davaları İle İlgili Sorular

Trafik Kazasından Kaynaklı Tazminat Davaları İle İlgili Sorular

TRAFİK KAZASINDAN KAYNAKLI TAZMİNAT DAVALARI İLE İLGİLİ SORULAR

 

Trafik kazası yaptım, dava açabilir miyim?

Evet açabilirsiniz. En az bir motorlu aracın katıldığı trafik kazalarında karşı tarafın malına ya da canına bedensel ve ruhsal zarar veren kişi bu zararları tazminle yükümlüdür.

Trafik kazası yaptım haklarım nelerdir?

Trafik kazalarına ilişkin ilgili makalemizde açıkça anlatıldığı üzere maddi ve manevi zararlarının giderilmesi için tazminat davası açabilirsiniz. Aracınızdaki değer kaybı için ayrıca dava açılabilir.

Trafik kazası yaptım, kusur oranı nasıl belli olur?

Trafik kazasında kimin kusurlu olduğu olay yerine gelen kolluk görevlileri tarafından tutulan tutanakta yazılmaktadır. Ancak kusur bu şekilde belirlenemezse yapılacak bilirkişi ve keşif incelemesi ile de kusur oranı tespit edilebilir.

Yaralamalı trafik kazasından kaynaklı tazminat davasında hangi zararları talep edebilirim?

Yaralamalı trafik kazalarında tedavi giderleri, kazanç kaybı, çalışma gücünün azalmasından ya da yitirilmesinden doğan kayıplar, ekonomik geleceğin sarsılmasından doğan kayıplar ve kazanın yarattığı elem, korku ve üzüntüye dayanarak manevi tazminat talep edilebilir.

Yaralamalı trafik kazalarında kimler tazminat talep edebilir?

Trafik kazasında yaralanma meydana gelmişse, sadece yaralanan kişi maddi ve manevi tazminat isteyebilecektir

Ağır bedensel yaralamalı trafik kazalarında kimler tazminat talep edebilir?

Trafik kazası ağır maluliyete sebebiyet vermiş, ağır bedensel bir yaralanma mevcut olmuşsa yaralanan kişinin yakınları olarak annesi, babası, eşi ve çocukları de manevi tazminat davası açabilirler

Ölümlü trafik kazasından kaynaklı tazminat davasında hangi zararları talep edebilir?

Ölümle sonuçlanan trafik kazalarında cenaze giderleri, ölüm hemen gerçekleşmemişse tedavi giderleri, çalışma gücünün yitirilmesinden ya da azaltılmasından dolayı doğan kayıplar ve ölenin desteğinden yoksun kalan kişilerin bu sebeple uğradıkları kayıplar ve kazanın yarattığı elem, korku ve üzüntüye dayanarak manevi tazminat talep edilebilir.

Ölümlü trafik kazalarında kimler tazminat talep edebilir?

Trafik kazası sonrasında ölüm meydana gelmişse eğer, ölenin sağlığında yardımda bulunduğu tüm yakınları tazminat talebinde bulunabilir. Burada önemli olan tazminat talep edenlerin, ölenin bakmakla yükümlü olduğu kişilerden olmasıdır

Ölümlü yahut yaralamalı trafik kazalarında davalar ne kadar sürer?

Bu soruya net bir cevap vermek mümkün değildir. Sigorta tahkim komisyonuna başvuru şartlarının oluştuğu hallerde en fazla 3-4 ay içinde tazminat alınabilecekken, dava açılması gereken hallerde bu durum 18-24 aya kadar uzayabilmektedir.

Kazada babam, annem, eşin vb. öldü, tazminat talep edebilir miyim?

Evet, ölenin bakmakla yükümlü olduğu kişiler, trafik kazası sonrasında ölüm meydana gelmişse destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilir.

Trafik kazasından ne kadar sonra tazminat davası açmam gerekir?

Haksız fiil hükümlerine göre fiil ve failin öğrenilmesinden itibaren 2 yıl herhalde 10 yıl içinde dava açılmalıdır. Ceza zamanaşımı ilgili kazayla alakalı daha uzun bir zamanaşımını öngörüyorsa tazminat davası içinde o zamanaşımı uygulanacaktır.

Ölümlü yaralanmalı trafik kazalarında Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurabilir miyim?

Gerekli harçların yatırılması halinde Sigorta Tahkim Komisyonuna başvuru yapılabilmektedir. Yapılacak bu başvurular titizlike takip edilmesi gereken ve bir gün dahi olsa sürenin kaçırılması halinde başvurunun reddedileceği işlerdir. Anılan sebeplerle bu başvuru ve davalarda alanında uzman avukatlarla çalışılmalıdır.

Trafik kazası yaptıktan sonra, sigorta şirketleri ve bazı avukatlardan yardımcı olabileceklerine dair telefon aldım. Ne yapmalıyım?

Bir avukatın trafik kazası olduktan sonra illegal yollardan ulaştığı numaranızı arayarak işinizi takip etmek istediğini söylemesi hem Avukatlık Kanunu’na aykırı hem de meslek etiğine ters düşen bir durumdur. Bu sebeple kazanız yapılıp daha ölen ya da yaralanan kişinin acısını atlatmadan sizi iş isteyip kendisine çıkar sağlamak amacıyla arayan kişilere güvenmeyiniz. Bu anlamda alanında uzman güvenilir avukatlarla çalışmak en doğrusu olacaktır.

Trafik kazası sonrası maddi zararlarımın karşılanması için sigortaya başvurabilir miyim?

Evet maddi zararlarınızın karşılanması için karşı tarafın mali zorunluluk sigortasını yaptırdığı şirkete başvurabilirsiniz.

Trafik kazası sonrası manevi zararlarımın giderilmesi için sigortaya başvurabilir miyim?

Hayır, sigorta şirketinin manevi tazminatlar anlamında sorumluluğu yoktur.

Ceza davası bitmeden tazminat davası açabilir miyim?

Elbette açılabilir. Ancak kimi zaman kusur durumunun belirlenmesi için ceza davası bekletici mesele yapılabilir.

Trafik kazası sonrası açılacak tazminat davasında ne kadar tazminat alırım?

Bu durumda kesin bir hesaplama şekli yoktur. Hakim durumun gereklerine göre tazminat miktarını belirleme hususunda takdir yetkisine sahiptir.

 

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!