Yoksulluk Nafakası Hangi Durumlarda Kesilir?

Yoksulluk Nafakası Hangi Durumlarda Kesilir?

Yoksulluk Nafakası Hangi Durumlarda Kesilir?

Eski eşin yoksul olarak nitelendirilmesi ile boşanma davası neticesinde eşe yoksulluk nafakası bağlanmaktadır. Geçmiş yıllarda yoksunluk süre geldiği dönemler içerisinde süresiz olarak nafakanın ödenmesine devam edilmektedir. Ancak yoksulluk nafakası giyinme barınma sağlık gibi temel ihtiyaçların yoksun sayılan Eş tarafından karşılanması durumunda yoksulluğunun ortadan kalkmasına ve dolayısıyla yoksulluk nafakasının da artık ödenmemesi ne sebep olmaktadır.

Bu durum asgari geçim ücretlerinin elde edilmesi, eski eşin yani yoksul sayılan eşin bir yerde çalışması ve benzeri gibi durumlarda gerçekleşmektedir. Eski eşlerden herhangi birinin ölmesi ile yoksulluk nafakası sona erer. Yoksulluk nafakası alan eşin evlenmesi durumunda yoksulluk nafakası sona erdirilir. Nafaka alan eşin resmi bir evlilik olmak istedi bir kişiyle evlilik hayatı yaşaması durumunda da yoksulluk nafakası sona erdirilir.

Yoksulluk Nafakası Nedir?

Yoksulluk nafakası boşanmanın gerçekleşmesi ile bir tarafın yoksul olması ya da yok şunla düşecek olması ile ve daha ağır kusurlu olmamak kaydıyla diğer taraftan talep edebileceği nafaka çeşididir. Yoksulluk nafakası nafakayı ödeyecek tarafın durumuna göre belli zamanlarda ödenmesi talep edilebilir. Aynı zamanda yine nafakayı ödeyecek tarafın maddi gücüne ve olanaklarına göre nafakanın toplu olarak da ödenmesi istenebilir. Yoksulluk nafakasının talep edilebilmesi için boşanma kararını kesinleşmiş olması gerekmektedir yoksulluk nafakasının ödenmesi için yoksulluğa düşecek tarafın nafakayı talep etmiş olması gerekmektedir. Aynı şekilde nafakayı talep eden kişi tarafından nafaka miktarının da açık bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir. Nafaka talep eden tarafın nafaka ödeyecek taraftan daha ağır kusurlu olması nafaka talebinin onaylanmasını engelleyecektir. Bu nedenle nafaka talebinde bulunacak tarafın kusursuz olmasına ihtiyaç vardır.

Nafaka Kaç Yıl Ödenir 2021?

Boşanmalarının ardından talep edilen nafakalara meclis görüşmelerinin ardından alt sınır ve üst sınır getirilmektedir. Bu görüşmeler neticesinde en fazla 5 yıl ödenmesi öngörülmektedir. Ancak nafaka miktarı nafaka ödeyecek kişinin durumu ile nafaka talep eden kişinin talep ettiği miktar göz önünde bulundurularak karar verilmektedir. Belirtilen nafaka türünün mahkeme tarafından belli aralıklarla ödenmesine hükmedilebileceği gibi tamamının toplu olarak ödenmesine de hükmedilebilir.

Diğer Bloglar

Ankara Boşanma Avukatı

2021-06-29 16:41:21

Ankara Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı Nedir?

2021-06-29 16:39:40

Ceza Avukatı Nedir?
Ceza Avukatı

2021-06-29 16:38:15

Ceza Avukatı
Ankara Avukat Arıyorum

2021-06-29 16:36:33

Ankara Avukat Arıyorum
Bayan Boşanma Avukatı

2021-05-24 08:55:26

Bayan Boşanma Avukatı
Whatsapp
Bizi Arayın!